Nyjet-Arkivit për » Poeti «

Një libër i ri që fton për një lexim të ri… Skënder Buçpapaj

Një libër i ri që fton për një lexim të ri… Parathënie nga Skënder Buçpapaj Libri i ri “Unë jam e përjetshme” është rindërtim novator i librit të mëhershëm të poetes Elida Lexo Me Teper.

Poezia e Piro Kuqit një mesazh kundër regjimit totalitar nga Prof. Dr. Klara Kodra

Poezia e Piro Kuqit një mesazh kundër regjimit totalitar nga Prof. Dr. Klara Kodra Poezia e Piro Kuqit është mesazhi i një poeti që iu kundërvu regjimit totalitar dhe e pagoi Lexo Me Teper.

Bekimi poezi nga Charles Baudelaire

Kur gjej kohe e merrem me Baudelaire-n nga Jozef Radi Baudelaire asht poet acid… të grryen e të shkatrron dhe as i bahet vonë për ty e për askënd… po njiherit edhe Lexo Me Teper.

Poetët qe mbesin… kujtesë e amshueme e jetës… nga Jozef Radi

Poetët qe mbesin… kujtesë e amshueme e jetës… nga Jozef Radi In memoriam… poetit martir Trifon Xhagjika… Rekanati asht nji qytet i vogël dhe i bukur vendosun majëkodre. prej kah mund tësoditet  Lexo Me Teper.

Poeti Erotik Klito Fundo – 75 vjetori i lindjes Klodi Stralla

Poeti Erotik – Klito Fundo – në 75 vjetorin e lindjes nga Klodi Stralla (fb) Nëse të shtunave mbasdite do të gjendeshit në platformën e stacionit të trenit në Tiranën e Lexo Me Teper.

Dy fjalë për Poetin Dritëro Agolli nga Ferdinand Radi

Requiem për pendimet e vona… nga Jozef Radi Para pak ditësh po lexoja në Fb e nji mikut tim, pjesë nga një intervistë e Dritero Agollit… ku ndër të tjera fliste Lexo Me Teper.

Requiem simfonik për Havzi Nelën nga Jozef Radi

Requiem simfonik për Havzi Nelën… nga Jozef Radi Në të 25 vit të varjes në qytetin e Kukësit… dhe të ngjitjes në qiell të këtij martiri të Fjalës dhe Mendimit të Lirë… Sot përkujtojmë Lexo Me Teper.

Parathënia e librit “Rrezja e Territ” të Leka Ndojës

Parathënia e librit “Rrezja e Territ” të Leka Ndojës nga Jozef Radi Libri i parë poetik i Leka Ndojës “Rrezja e Territ”, nuk kishte nevojë as për parathënia, as për pasthënie… ai Lexo Me Teper.

Jetoj nën nji strehë me vrasësit e poetëve… Jozef Radi

Dy poezi kushtue Havzi Neles nga Jozef Radi (Fletorja e Vjeshtes – 2011) Jetoj nën nji strehë me vrasësit e poetëve… Jetoj nën nji strehë me vrasësit e poetëve ndrrojmë cigare në Lexo Me Teper.

Lazër Radi: Migjeni si poet dhe si njeri (1938)

Lazër Radi Migjeni si poet dhe si njeri 100 vjetori i lindjes se Poetit te Vargjeve te Lira Lazër Radi njofton në shtyp vdekjen e Poetit: “Larg atdheut, në Torino, vdiq letrari Lexo Me Teper.

Mbivetëdia poetike Ilir Seci 09 Prill 2012 (standart)

Mbivetëdia poetike nga Ilir Seci Edhe vendi ynë për fat të keq ka nji trashëgimi të kësaj natyre si shumë vende të botës, duke kaluar nëpër terrin e totalitarizmit, kohë që Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook