Nyjet-Arkivit për » Pesë poezi «

Jeta, Vepra dhe Pesë Poezi nga Hilë Mosi (1885-1933)

  Jeta, Vepra e Pesë Poezi nga Hilë Mosi (1885-1933) Hilë Mosi (Shkodra, 22 prill 1885 – Tiranë, 21 shkurt 1933) qe veprimtar dhe përhapës i çështjes kombëtare, letrar, botues, nëpunës, politikan Lexo Me Teper.

Pesë Poezi nga Edgar Allan Poe Përktheu – Jozef Radi

Pesë Poezi nga Edgar Allan Poe Përktheu – Jozef Radi Këto janë pak poezi (veç pesë) ndër ma të bukurat e poetit amerikan Edgar Allan Poe, shkrimtar i makthit dhe i tmerrit, Lexo Me Teper.

Pesë poezi nga Havzi Nela (1934 – 1988)

Pesë  poezi nga Havzi Nela (1934 – 1988) Kur të vdes Kur të mësoni se kam vdekë, Kur të thoni: “Ndjesë pastë!” A e dini se çfare kam hjekë Unë, poeti zemërzjarrtë? Kur të pyesni: Lexo Me Teper.

Mit’hat Araniti: Pesë poezi… sa nji thesar nga Jozef Radi

Mit’hat Araniti: Pesë poezi… sa nji thesar! nga Jozef Radi Ato janë pak… për dikë ndoshta fare pak… pse janë vetëm pesë poezi, kur të tjerët mund të kenë vandakë me Lexo Me Teper.

Pesë Poezi nga Lazër Radi (Muret e Muzgut, 1993)

Lazër Radi - Pesë Poezi nga “Muret e Muzgut”  Gjana që s’mund të harrohen lehtë! “Kur më futën në burg lashë gruan me gjithë vajzën, kur dola nga burgu, gjeta Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook