Nyjet-Arkivit për » Përkthimi «

Çmimet Letrare 2013 – Për Prozën Thanas Medi për Përkthimin Guljelm Deda…

Dy fjalë për përkthimin dhe përkthyesin ma të mirë të vitit 2013 Para disa ditësh Ministria e Kulturës nderoi në 20 vjetorin e vdekjes nji nga mjeshtrat e mëdhenj të gjuhës Lexo Me Teper.

Pak rreshta në përkujtim të poetit Paul Celan

Pak rreshta në përkujtim të poetit Paul Celan 23 Nëntor 1920 – 20 prill 1970 “Sa larg o sa afër je, Ingeborg? Më thuaj, kështu unë do ta di nëse ju i Lexo Me Teper.

Nente poezi nga Pablo Neruda… në shqip prej Maks Rakipaj

Pablo Neruda… në shqip prej Maks Rakipaj… nga Jozef Radi Maks Rakipaj, ka vite që merret me përkthime dhe në veçanti me poezinë… Si mik i kahershëm virtual kam mundur të vërej, se Lexo Me Teper.

Pak Cesare Pavese… me drojen e s’parës herë Jozef Radi

Pak Cesare Pavese… me drojen e s’parës herë Cesare Pavese prej kohësh asht bashkudhtar në leximet e mia… Po nuk di çka misteri kishte ai në artin e vet që nuk ma lejonte Lexo Me Teper.

Ettore Ponzi: Piktori që i ktheu kapaket e kutive të municionit në telajo kuadrosh… Major Faik Skopeci

Ettore Ponzi: Piktori që i ktheu kapaket e kutive të municionit në telajo kuadrosh… - Major Faik Skopeci Peisazhi shqiptar mbetet një burim frymëzimi për piktorë dhe fotografë dhe objekt studimi Lexo Me Teper.

Gjana të domosdoshme, nëse nis me shkrue poezi… Claudio Pozzani

*** Bota virtuale asht tejet zemërgjanë, e shpesh e fton secilin prej nesh me thanë nji fjalë, me shprehë nji mendim, me ba nji replikë, me shkëmby pak humor, me dëshmue Lexo Me Teper.

Simon & Garfunkel – The Sound of Silence

The Sound of Silence 1964 Nji kangë e jetës sonë… refleksion nga Jozef Radi “The sound of silence” Simon and Garfynkel ...në 50 vjetorin pavdeksisë së nji kange… Melodia e Heshtjes… Simon & Garfunkel Lexo Me Teper.

Vinicius de Moraes – Gjashtë poezi – Jozef Radi (2)

Vinicius de Moraes - Gjashtë poezi – perkthye nga Jozef Radi (2) “Eh, sa jam lodhë me de Moraes-in, po edhe ai ama ma ka shpërblye shumfish..” j. radi Soneti i Montevideos Mos qesh Lexo Me Teper.

S’i duroj dot yjtë… poezi nga Fernando Pessoa

S’i duroj dot yjtë… poezi nga Fernando Pessoa S’i duroj dot yjtë që xixllojnë prej shumë kohnash prej kaq shumë kohnash. S’i duroj dot yjtë. S’ka me pasë kurrë nji lodhje prej gjanave prej krejt gjanave si prej Lexo Me Teper.

“Jeta luksoze…” poezi nga Tracy K. Smith

“Jeta luksoze…” poezi nga Tracy K. Smith Kur do njerëz flasin për paren ata flasin si t’ish fjala për nji dashnor misterioz që shkoi me ble qumësht dhe kurrë ma s’u kthye, e Lexo Me Teper.

Në të gdhirë të dy Nëntorit Odisea Elitis

 Në të gdhirë të dy Nëntorit poezi nga Odisea Elitis Në të gdhirë të dy Nëntorit si të shkelja për së pari dheun e një ishulli dola ta njoh botën… por shpejt u pendova se Lexo Me Teper.

Dashuria ky shpend i humbur hapësirave Jozef Radi (2000)

Dashuria ky shpend i humbur hapësirave… Jozef Radi (2000) Mbi librin e Ferdinand Lahollit “Urrejtja, nuk është dashuria ime!” Ky shkrim asht i 13 viteve ma parë, i botuem te RD e Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook