Nyjet-Arkivit për » Perandoria Otomane «

Historia nacionaliste – referencë nga Daut Dauti

Historia nacionaliste Referenca nga Daut Dauti Këndvështrime analitike për historinë! Para disa ditësh e postova një shkrim të shkurtë ku shihej ndihma e ushtrisë serbe që ia ofroi Perandorisë Otomane në Betejen Lexo Me Teper.

Nuk kemi shtrembëruar vetëm historinë tonë, por dhe të gjithë boshtet filozofike të Njerezimit – nga Genc Hoti

Nuk kemi shtrembëruar vetëm historinë tonë, por dhe të gjithë boshtet filozofike të Njerezimit. nga Genc Hoti Vini re se çfarë ka ndodhur! Për të kuptuar përse Gjergj Kastrioti Skënderbej nuk ishte Lexo Me Teper.

Tollovi arnautësh… nga Paulin Paplekaj

Tollovi arnautësh… nga Paulin Paplekaj Në shkrimin “Rrotull Shypnisë” botuar në gazetën “Hylli i Dritës” në vitin 1913, nga At Gjergj Fishta, shkruhej: “N’Shkodër punët si ‘i herë ‘i herë: rrena, pluhun Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook