Nyjet-Arkivit për » Pablo Picasso «

Projektimi i Bindjeve Personale – nga Artan Kafexhiu

Projektimi i Bindjeve Personale nga Artan Kafexhiu Çdo kujt i bie rasti të shprehet: “Bindja ime personale është se, kolegu më sipër e ka interpretuar krejt personalisht…”, e vazhdon të arsyetojë mbi Lexo Me Teper.

Grimca nga jeta e Pablo Picassos – përzgjodhi dhe përktheu Enkeleda Suti

Grimca nga jeta e Pablo Picassos përzgjodhi dhe përktheu Enkeleda Suti Pablo Picasso me djalin e tij Claude* Në moshën 21 vjeçare, Francoise Gilot u takua me Pablo Picasson, 61 vjeç. Picasso e Lexo Me Teper.

Jacques Lacan: Disa kujtime me psikoanalistin e famshëm francez – nga Skënder Sherifi

Jacques Lacan (1901-1981) Disa kujtime me psikoanalistin e famshëm francez nga Skënder Sherifi Si e ka dominuar gjatë tri dekadave gjithë Psikoanalizën franceze? Takimi i çuditshëm mes një Maestro, ose Guru, i idolatruar apo i Lexo Me Teper.

Hermetizmi ynë, jo si ai europian, më i vrazhdë, ekzistencial… – Visar Zhiti, intervistuar Violeta Murati

Hermetizmi ynë, jo si ai europian, më i vrazhdë, ekzistencial… Visar Zhiti, intervistuar Violeta Murati Jeni njeriu dhe shkrimtari në vëmendje të medias, së fundmi edhe për dosjen tuaj të dënimit në Lexo Me Teper.

Alfabeti Kodra – nga “A” nё “Z” – me njё shtesё dhe disa arsyetime artistike dhe shkencore.

Me rastin e 100 vjetorit tё lindjes sё Maestro Ibrahim Kodra, po publikoj pёr ju miq njё artikull mjaft interesant ku shprehen me mjaft thjeshtёsi, humor dhe ironi idetё e Tij pёr Lexo Me Teper.

Frida Kahlo Art i madh… Personalitet i madh, dhe pasion i madh te kjo artiste meksikane

Frida Kahlo Art i madh… Personalitet i madh dhe pasion i madh te kjo artiste meksikane “Plagët, janë të çara përmes të cilave nji qenie hyn në vetminë e nji qenie tjetër…” Frida Kahlo Frida Kalho Coyoacán, 7 qershor 1907 Lexo Me Teper.

Studiuesi Qerim Vrioni rrëfen jetën e fotografit të shquar Gjon Mili

Studiuesi Qerim Vrioni rrëfen jetën e fotografit të shquar Gjon Mili Shqiptaro-amerikanët mund të krenohen me një njeri të tyrin, që shkëlqeu në një fushë mjaft të veçantë. Ai ishte Gjon Mili, Lexo Me Teper.

Gjelosh Gjokaj, liriku plot fantazi Bisedoi: Smajl Smaka

Gjelosh Gjokaj, liriku plot fantazi Bisedoi me piktorin: Smajl Smaka Gjelosh Gjokaj, është ndër krijuesit më të veçantë dhe të afirmuar, krahas Ibrahim Kodrës. Gjeloshi ka një dashuri të pakufishme për Lexo Me Teper.

Primo Shllaku vs Frederik Reshpja

Primo Shllaku vs Frederik Reshpja (1941 – 2005) Mendojmë se Reshpja âsht nji fenomen disi mâ i veçantë se dy shkrimtarët paraardhës e me të cilët kishim mendue me fillue nji udhtim Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook