Nyjet-Arkivit për » Osho «

Osho (1931-1990) – Dashnia

“Dashnia asht e vetmja fe e kësaj bote… Gjithçka tjetër asht plehurinë!“

I Çmendun asht Ai… nga Osho

I Çmendun asht Ai… nga Osho I Çmendun asht dikush që ka me pasë besim n’ty; i Çmendun asht ai që vazhdon me dhanë besim, në kundërshti me krejt eksperiencat e veta. Ti e Lexo Me Teper.

Nji kafe me Oshon… Jozef Radi

Nji kafe me Oshon… nga Jozef Radi Për ne shqiptarët, kafja mbetet nji nga ritet ma të randsishme të ekzistencës sonë… Shprehje të tilla si: “A je për nji kafe?”; “Po Lexo Me Teper.

Osho – Liria dhe Dashnia

Gjithçka që mund ta shkatrrojë lirinë s’asht dashni! Asht fjala për diçka tjetër… sepse dashnia dhe liria shkojnë krah për krah njena tjetrës, pse janë si dy flatra të së Lexo Me Teper.

Osho (1931-1990) Lumtunia

 “…T’gjithë jemi n’kërkim të lumtunisë, e shpesh i japim asaj aq shumë ngjyra e pretendime sa nuk mbrrijmë as me e ndjekë pas. Po lumtunia asht diçka e mbrendshme, jeton Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook