Nyjet-Arkivit për » Oscar Wilde «

Shkrimtari dhe turma – nga Myftar Gjana

Shkrimtari dhe turma nga Myftar Gjana “Drita e publikut errëson gjithçka” (Heideger) Një ese që më ka pasë bërë përshtypje. Qofsh i parajsës, miku ynë, poeti dhe intelektuali Myftar Gjana, ndër drejtuesit e lëvizjes studentore Lexo Me Teper.

Hermetizmi ynë, jo si ai europian, më i vrazhdë, ekzistencial… – Visar Zhiti, intervistuar Violeta Murati

Hermetizmi ynë, jo si ai europian, më i vrazhdë, ekzistencial… Visar Zhiti, intervistuar Violeta Murati Jeni njeriu dhe shkrimtari në vëmendje të medias, së fundmi edhe për dosjen tuaj të dënimit në Lexo Me Teper.

Dublin, Irlandë – Qershor 2017 nga Ilir Seci

Dublin, Irlandë – Qershor 2017 nga Ilir Seci Irlanda asht ndër vendet e botës që gjithëherë kam dashtë me e vizitue. Prej se e kam njoftë historinë e Irlandës pata vu Lexo Me Teper.

Kush i mbrojti hebrenjtë në Shqipëri? nga Mërgim Korça

Kush i mbrojti hebrenjtë në Shqipëri? Sikur historia të shkruhej ashtu siç ka ndodhur! nga Mërgim Korça “Gjithsecili mund të bëjë një faqe historíje, por… vetëm njerëz të mëdhenj e kanë mundësínë Lexo Me Teper.

“Valixhja e Shqyer” – tregime nga Visar Zhiti me vizatime nga Atjon Zhiti

Po Ju dërgoj kët shkrim të përgatitur me botuesin e “Omsca-1″, për një libër disi të veçante, do të thosha, ku janë bashkuar tregimet e mia me vizatimet e tim biri, Lexo Me Teper.

“Shkendija” biblike e Migjenit nga Kristaq Jorgo

“Shkendija” biblike e Migjenit nga Kristaq Jorgo Deri më sot nuk i është kushtuar asnjë studim i posaçëm vjershës Shkëndija të Migjenit, ashtu si një vargu të gjatë krijimesh të tjera të Lexo Me Teper.

Po na gajase o Malo… na gajase!! nga Ilir Seci

Po na gajase o Malo… na gajase!! nga Ilir Seci “Askush, nuk është aq i pasur sa ta blejë të shkuarën e vet!”… Oscar Wilde Intervista e fundit e Ismail Kadaresë, dhënë gazetarit Blendi Lexo Me Teper.

Faik Konica – Aristokrat edhe kur shau… nga Arshi Pipa

Faik Konica – Aristokrat edhe kur shau… nga  Arshi Pipa Faik Konica! Kush nuk e njef? Emni i tij asht njeni prej ma të dashunvet. Po mbushet afër nji gjysëshekulli qysh kur Lexo Me Teper.

Oscar Wilde (1854-1990) – Egoizmi

“Egoist s’asht ai që jeton si i pëlqen apo si i do qejfi, por ai që kërkon prej tjerëve të jetojnë si i pëlqen atij; dhe altruist asht ai që Lexo Me Teper.

Ballada e burgut Reading nga Oscar Wilde

Me i heqë Kapelen Oscar Wilde-s… në të 160 vjet të tijin… nga Jozef Radi Balladën e Burgut Reading të Oscar Wilde-s, ka kohë që e kam përkthye, dhe si ndodh zakonisht Lexo Me Teper.

Oscar Wilde (1854-1900) – Njeriu

“Sa ma shumë e studiojmë jetën dhe letërsinë, aq ma shumë e ndjejmë se mbas çdo gjaje të bukur asht individi, dhe s’asht çasti ai që e ban njeriun, por asht Lexo Me Teper.

Oscar Wilde (1854-1900) – Gratë

“Gratë  janë krijue për me u dashtë, dhe jo për për me u marrë vesh me to…!”
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook