Nyjet-Arkivit për » Muzika «

Arti – midis artistit dhe kundruesit nga Entela Tabaku – Sorman

Arti – midis artistit dhe kundruesit nga Entela Tabaku – Sorman Arti asht mënyra ma emancipuese e komunikimit të shoqnisë… Ashtu si të shkruemit, si të pikturuemit, si të kënduemit, si të Lexo Me Teper.

Françesk Radi: Elektronika ka shkatërruar muzikën, montazhierët kanë zëvendësuar kompozitorët

Françesk Radi: Elektronika ka shkatërruar muzikën, montazhierët kanë zëvendësuar kompozitorët Intervistoi: Julia Vrapi Kantautori i njohur Françesk Radi, gjatë aktivitetit të tij muzikor ka sjellë këngë, të cilat kanë mbetur te publiku, përmendim Lexo Me Teper.

Emil M. Cioran (1911-1995) Muzika

“Se kujt i ban thirrje muzika mbrenda nesh asht e vështirë me u kuptue, por nji gja asht e  sigurt se ajo prek nji zonë kaq të thellë sa çmenduria Lexo Me Teper.

Fragmente kujtimesh
 për profesor Fotaq Filipeun… Flamur Shabani

Acquarel me figurën e Fotaq Filipeut – nga Jozef Radi Fotaq Filipeu i përket asaj shtrese intelektuale shqiptare që u shkollua shkëlyeshëm në Perëndim dhe që menduan e besuan se Lexo Me Teper.

Joseph Addison (1672-1719) – Muzika

“Muzika asht e mira ma e madhe që ne vdekatarët njohim… Dhe e gjithë kjo që i përket parajsës, ne e kemi këtu mes nesh…”  
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook