Nyjet-Arkivit për » Minella Dani «

Piro Dani – një Mësues i përkushtuar – dhe një histori personale – nga Nexhip Beqiri & Jozef Radi

Profesor Piro Danin e kam pasur profesor Kimie, në vitin 1983-’84, në vitin e fundit, të cilin e mbarova natën, mbasi më kishin përjashtuar në maturën e vitit 1975-76! Në Lexo Me Teper.

Diskutimi i shkrimtarit Albert Kamy-s, me rastin e dorëzimit të Çmimit Nobel në letërsi, më 1957

Albert Camus (7 nëntor 1913-4 janar 1960) ishte një filozof, autor dhe gazetar francez. Ai fitoi Çmimin Nobel në Letërsi në moshën 44 vjeç në 1957, marrësi i dytë më i Lexo Me Teper.

Letër Kërcimit… – nga Rudolf Nurejev

Letër Kërcimit… nga Rudolf Nurejev Kur në Perëndim, rreth vitit 1982, filluan të përhapen HIV e AIDS, kërcimtari i madh Rudolf Nureyev nuk i kushtoi asnjë vëmendje këtij fakti, siç bënë në Lexo Me Teper.

20 shtator 1991: Gazeta “Ora e Fjalës” – Dalip Greca Dielli

20 shtator 1991, nis në Lushnje botimi i  Gazetës “Ora e Fjalës” 20 shtatori i 2021, është përvjetori i 30-të i gazetës “Ora e Fjalës”, ndër të parat gazeta të pluralizmit Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook