Nyjet-Arkivit për » Metamorfoza «

Gomari i Babatasit (Metamorfoza) – Gjergj Fishta

Gomari i Babatasit (Metamorfoza) – Gjergj Fishta Ju rrugaça e sallahana vagabonda, shakllabana, rriqna t’ndyet, mikrobe të kqij qi të mjerës ksaj Shqypni thellë hi i keni në mushkni pa dhimbë gjakun tuj ia pi, por der Lexo Me Teper.

Metamorfoza… nga At Gjergj Fishta

Metamorfoza… nga At Gjergj Fishta …dhe përcjellja historike e nji poezie… Jozef Radi “T’a dijë Shqypnija/ Prá, e sheklli mbarë,/ Se mâ mbas sodit/ un s’jam Shqyptár, Poezia e njoftun e Fishtës “Metamorfoza” asht Lexo Me Teper.

Metamorfoza e qytetit tim… nga Gjezeko (1993)

Metamorfoza e qytetit tim… nga Gjezeko (1993) Tash 21 pranvera të shkueme… “Për me shkue n’qiell, duhet me kalue nëpër tokë” – kishin shkrue në muret e zverdhuna të spitalit, me Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook