Nyjet-Arkivit për » Martesa «

Monologu i një martese të zakontë – poezi nga Enkeleda Ristani

Pak fjalё pёr poezinё dhe Ristankёn Nuk asht poezia fatkeqe pse s’lexohet sa duhet, janё fatkeqё njerzit moskuptues dhe kohnat pёrballё saj, qё ende s’e kanё marrё vesh se ajo asht Lexo Me Teper.

Nji martesë e vizatueme si poezi… nga Jozef Radi – Lidias…

Nji martesë e vizatueme si poezi… nga Jozef Radi kushtuar Lidias… Ferrara di Monte Baldo asht nji katund krejt i vogël, vendosë diku ndër shpatet e malit me të njajtin emën: Lexo Me Teper.

Mos e ruej njeriun tand… Poezi nga Elinda Marku

Mos e ruej njeriun tand… Poezi nga Elinda Marku   Tutit, sime motër ditën Martesës   Mos e ruej njeriun tand, sidomos po qe burri yt duke i dëshmue aftësitë nuhatse t’hundës tande, me e Lexo Me Teper.

Anton Çehov (1860-1904) – Martesa

“Nji martesë e lumtun mundet me ekzistue vetëm midis nji burri shurdh dhe nji gruaje të verbër…!”

Anton Çehov (1860-1904) – Martesa

“…Nëse i frikeni vetmisë, mos u martoni…!” 

Anton Çehov (1860-1904) – Martesa

“Një martesë e lumtun mundet me ekzistue… veç midis nji burri shurdh dhe nji gruaje të verbume…”

Bashkë me Schopenhauerin… nji copë e thyer vetvete Jozef Radi

Bashkë me Shopenhauerin… nji copë e thyer e vetvetes… nga Jozef Radi  (2013) Arthur Shopenhauer, mbetet nji nga filozofët më të pushtetshëm të formimit tim… Bile mund të them me pak Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook