Nyjet-Arkivit për » Marie Lasgush Poradeci «

“Unë jam një tip i çuditshëm, jam i Lirë!” – nga Ditari i Lasgushit

“Unë jam një tip i çuditshëm, jam i Lirë.” nga Ditari i Lasgushit Ora 11, isha ne Ministri i Kulturës Sejfulla Malëshova, i shpura materialin e vëzhgimeve të mija mi Naim Frashërin Lexo Me Teper.

Gjeniu për Gjeniun ose mbi Madhështinë – nga Marie Lasgush Poradeci

Gjeniu për Gjeniun ose mbi Madhështinë nga Marie Lasgush Poradeci “Sot, për ditëlindjen e të madhit Fishta (23 tetor 1871), do të tregoj një ngjarje që ka ndodhur në shtëpinë time, kur Lexo Me Teper.

Shën Lasgushi – Shenjtor i Lirikës Shqiptare

Shën Lasgushi – Shenjtor i Lirikës Shqiptare Shën Lasgushi, desh dhe dëshira iu realizua… Shkoi në Shënjtëri më pas se shkoi në vdekje Enveri. Shën Lasgushi sot është ikonë në çdo Lexo Me Teper.

Një histori e dhimbshme lasgushiane… nga Marie Lasgush Poradeci

Nëse Testamenti i Ri është konsideruar libri i vetëm policor në botë ku autori i heq maskën lexuesit si fajtor, librat e Realizmit Socialist ishin libra policorë, ku bashkëpunëtorë në Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook