Nyjet-Arkivit për » Komunizmi «

Rudolf Marku (1952) – Komunizmi

“Komunizmi është forma më e përsosur e fondamentalizmit politik. Nuk është e rastit që komunistët e djeshëm janë përkrahësit më të zjarrtë të fondamentalizmit islamik të sotëm…”

Ronald Reagan (1911-2004) – Komunizmi

“Thuhet, se veç n’dy vende funksionon komunizmi, së pari në qiell ku s’i nevojitet askujt, dhe së dyti në Ferr ku e kanë pasë kohë ma parë…”

A humbi shqiptarizmi në skëterrën komuniste?! Eduard M. Dilo

A humbi shqiptarizmi në skëterrën komuniste?! Eduard M. Dilo (Illyria 2011) I deleguari i Komitetit Qendror në festimin e përvjetorit të Brigadës së 8-të Sulmuese K.P., iu drejtua shokut të tij Lexo Me Teper.

Ata që erdhën nga prova e madhe – Dom Shtjefën Kurti

Ata që erdhën nga prova e madhe – Dom Shtjefën Kurti (Zb 7,14) Një martir shqiptar, shok udhe kah Pashkët, Dom Shtjefën Kurti (Ferizaj, Kosovë, 25.12.1898 – Gurëz, 20.10.1971) prift, u Lexo Me Teper.

Dy fjalë edhe prej meje, autorit të librit “E Penguara…” Lindita Dema – Harizaj

Dy fjalë edhe prej meje, autorit  të librit “E Penguara…” Lindita Dema – Harizaj Reagim  ndaj shkrimit “Vajzat e Interrnuara”… të Gj. Pervizit Sa herë shkoj në Shqipëri, dhe kjo ka qenë Lexo Me Teper.

Don Mikel Beltoja… Cilit shekull i përket kjo masakër…? Fritz Radovani

Don Mikel Beltoja… Cilit  shekull  i  përket  kjo  masakër…? Fritz Radovani  40 vjet  që  e  shkyen  për  gjymtyrësh… Në 70 vjetorin e përmbytjes së Shqipnisë… Don Mikel Beltoja (17 Prill 1935 – Lexo Me Teper.

Sa e lehtë të shkruash për Vaçe Zelën…

Sa e lehtë të shkruash për Vaçe Zelën… Përzgjedhje nga shënime të ndryshmë Muret e Fb U.S. Embassy-Tirana Sot, Shqipëria humbi një nga këngëtaret e saj më të mëdha. Vaçe Zela ishte një Lexo Me Teper.

Ne ishim komunistë… shokë të Enverit…

Ne ishim komunistë… Shokë të Enverit! Tiranë, 1965… Enver Hoxha, udhëheqës i Partisë së bashku me kuadro të larta të Shtetit dhe të Ushtrisë. Nga e majta: Sadik Bekteshi, Spiro Mojsiu, Kadri Hazbiu, Lexo Me Teper.

Sami Dangëllia – Historia e njeriut që vuajti një jetë në burgjet komuniste

I njëjti person në dy foto burgu: Sami Dangëllia.  Hyri në burg në moshën 24 vjeçare. Vdiq në burg në moshën 67 vjeçare. Fotoja e parë është bërë pak kohë pas hyrjes në Lexo Me Teper.

Pse Enver Hoxha asht në krye? Mustafa Kruja

Pse Enver Hoxha asht në krye? Mustafa Kruja Nji refleksion i hershëm i nji njeriu që e ka njoftë mjaft mirë politikën shqiptare… Si mbërrini Enver Hoxha me dalë në krye Lexo Me Teper.

15 fakte pse Enver Hoxha është një kriminel lufte

15 fakte pse Enver Hoxha është një kriminel lufte Agron Tufa & Çelo Hoxha Një luftë e drejtuar nga një kriminel lufte, me ca kriminelë të tjerë në varësi, nuk ka Lexo Me Teper.

Letër prej nji mikut tim, që vlen ta lexojnë edhe të tjerë…

Letër prej nji mikut tim, që vlen ta lexojnë edhe të tjerë… I nderuar Jozef, uroj të jeni mirë. Përfitoj nga rasti dhe dua ta ndaj me ty në këtë ditë: 1 Nëntor Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook