Nyjet-Arkivit për » Klodi Stralla «

Përtej keqardhjes për atdheun tim… nga Klodi Stralla

  Përtej keqardhjes për atdheun tim… nga Klodi Stralla Po lexoj një libër me kujtime të një të burgosuri politik të diktaturës, aktualisht me banim në SHBA, që u lirua vetëm në marsin Lexo Me Teper.

Pemët dhe emocionet… – trajtim nga Klodi Stralla

Pemët dhe emocionet…  trajtim nga Klodi Stralla Statuset e kësaj natyre nuk janë simbolike.Mbase edhe bimët, sikundër kafshët dhe njerëzit, komunikojnë!Eshtë çeshtje kohe deshifrimi i gjuhës të tyre. Duke ndjekur një faqe interneti, Lexo Me Teper.

Haremi – nga Klodi Stralla

Haremi nga Klodi Stralla Dijenia popullore ka rreth Haremit një perceptim tejet të gabuar, shpesh të karakterit moral, e lidhur ngushtë me traditën lindore të poligamisë, në kontrast me monogaminë në qytetërimin Lexo Me Teper.

Sa larg të gjallë por sa afër të vdekur! – nga Klodi Stralla

 Sa larg të gjallë por sa afër të vdekur! nga Klodi  Stralla Boston, 16 janar 1959. Kortezhi i përmortshëm me trupin e Kostë Çekrezit, la qytetin dhe mori rrugën drejt vorrezave të Lexo Me Teper.

Konflikti – çeshtje mbijetesë për të majtën agresive – nga Klodi Stralla

Konflikti – çeshtje mbijetesë për të majtën agresive* nga Klodi Stralla Vërtet mendoni se Edi Rama, si dikur Enver Hoxha, është i dashuruar pas Serbisë?! “Vetëm kur të jemi të lidhur fort Lexo Me Teper.

Si përfundoi në biletashitës gazetari dhe botuesi i revistës “Bota e re” në Korçë! – nga Klodi Stralla

Si përfundoi në biletashitës gazetari dhe botuesi i revistës “Bota e re” në Korçë! nga Klodi Stralla Brezi im e mban mend fare mirë njeriun që, për shumë e shumë vite, shiste Lexo Me Teper.

Ahmet Zogu (1895-1961) – Përkujtimore në përvjetor vdekje – nga Klodi Stralla

Ahmet Zogu (1895-1961) - Përkujtimore në përvjetor vdekje nga Klodi Stralla 9 prilli 1961, është data kur ndrroi jetë në Paris, pas një sëmundje të gjatë, Ahmet Zogu, personaliteti që dominoi politikën Lexo Me Teper.

Foto Bala – Profesori i Liceut të Korçës që u ndëshkua nga shoku i tij i klasës – ngjarje e jetuar nga Klodi Stralla

Foto Bala – Profesori i Liceut të Korçës, që u ndëshkua nga shoku i tij i klasës. ngjarje e jetuar nga Klodi Stralla Një fundjavë e vitit 1987. Ishte rreth orës 5.00 Lexo Me Teper.

Molieri – Pavdekёsia e Artistit me shpirt kritik – nga Klodi Stralla

Molieri – Pavdekёsia e Artistit me shpirt kritik nga Klodi Stralla Moliere, emri i vёrtetё Jean-Baptiste Poquelin (15 janar 1622 – 17 shkurt 1673) ishte mjeshtri i madh që e përdori teatrin Lexo Me Teper.

Lindja e Mesme – Midis Suniteve dhe Shiiteve nga Klodi Stralla

Lindja e Mesme – Midis Suniteve dhe Shiiteve nga Klodi Stralla Të kuptosh ngjarjet që zhvillohen sot në Lindjen e Mesme, në Irak, Iran, Siri, Liban, Turqi, Arabi Saudite, Jemen dhe në Lexo Me Teper.

Pse Themistokli Gërmenji s’u bë “Hero i Popullit”?! nga Klodi Stralla

Pse Themistokli Gërmenji s’u bë “Hero i Popullit”?! nga Klodi Stralla Vasil Gërmenji ka respektin më të madh, mbasi është treguar njeriu më i zgjuar dhe më largpamës se shumë bashkëkohës të Lexo Me Teper.

No comment! – Projekti i Ramiz Alise dhe arratija e Agron Tufës

No comment! Projekti i Ramiz Alise dhe arratija e Agron Tufës Të burgosurit dhe të persekutuarit janë të moshuar, nuk kanë fuqi dhe janë të parrezikshëm. Duhet të kemi kujdes nga fëmijët Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook