Nyjet-Arkivit për » Idriz Lamaj «

Mrì Dedja, ngjall të kaluemen e nji kohe të përjetueme tragjike – nga Idriz Lamaj

Mrì Dedja, ngjall të kaluemen e nji kohe të përjetueme tragjike nga Idriz Lamaj Mri Dedja e Merrnaçajve – Zoja e Hekurt me Shpirt Florini  libër nga Jozef Radi Zoja dhe zotni, e Lexo Me Teper.

Dera e Madhe Fisnike dhe Bujare e Marash e Mrì Dedja e Merrnaçajve në SHBA është vetë krahina malore e pamposhtur e Kelmendit në miniaturë Klajd Kapinova – editor i revistës “Jeta Katolike”, New York

Dera e Madhe Fisnike dhe Bujare e Marash e Mrì Dedja e Merrnaçajve në SHBA është vetë krahina malore e pamposhtur e Kelmendit në miniaturë Klajd Kapinova - editor i revistës “Jeta Lexo Me Teper.

Promovim madhështor i librit “Mri Dedja e Merrnaçajve – Zoja e hekurt me shpirt florini” – nga Sokol Paja – New York, 16 Shtator 2023

Promovim madhështor i librit “Mri Dedja e Merrnaçajve - Zoja e hekurt me shpirt florini” nga Sokol Paja – New York, 16 Shtator 2023  U promovua në New York libri i Jozef Radit: Lexo Me Teper.

Bibloteka e Vatrës u pastrue – tash mbetet vetëm me dëshmue se ku shkuen librat që flinin në dysheme…?! – Shkrime, shënime e opinione mbas fotove që botoi “Dielli” dhe Mirela Grishaj…

Në qershorin e sivjetëm, pata rast ta vizitoja bibliotekën e Vatrës, në kërkim të do materialeve që për mue ishin mjaft të nevojshme… Për keqardhjen jo vetëm timen, biblioteka e Lexo Me Teper.

Vatra… një histori e së shkuarës! – nga Marjana Bulku

Vatra… një histori e së shkuarës! nga Marjana Bulku “E ardhmja, së largu na përqesh. Dhe ne, që as me kujtimet tona s’arrijmë të ngjajmë. E as të pranohemi siç jemi, s’guxojmë” Lord Byron Federata Panshqiptare Lexo Me Teper.

Martin Camaj, pishtar i kulturës tonë kombëtare – nga Idriz Lamaj

Martin Camaj, pishtar i kulturës tonë kombëtare nga Idriz Lamaj Jeta dhe veprat Martin Camaj u lind në Temal të Dukagjinit, në vitin 1925. Edukimin fillestar e të mesëm e kreu në Kolegjin Lexo Me Teper.

Klithëm për shpëtimin e Bibliotekës së Vatrës – refleksion kritik nga Jozef Radi

Klithëm për shpëtimin e Bibliotekës së Vatrës refleksion kritik nga Jozef Radi Me Idriz Lamaj, ndër figurat me kontribute tejet pozitive prej vitesh në diasporë, një arkivë e gjallë e pesëdhjetë Lexo Me Teper.

Refat Gurrazezi dishepull i Faik Konicës – nga Idriz Lamaj

Refat Gurrazezi dishepull i Faik Konicës nga Idriz Lamaj* Shumë atdhetarë të njohur të mërgatës i mbyllen sytë në varfëri të madhe, pasi i sherbyen kombit dhe kulturës kombëtare për dekada me Lexo Me Teper.

Studiuesi Idriz Lamaj, i dhuroi Arkivit të Vatrës Rekordin e vitit 1919 – nga Dalip Greca

Studiuesi Idriz Lamaj, i dhuroi Arkivit të Vatrës Rekordin e vitit 1919 nga Dalip Greca Sot kisha në Vatër mikun tim, studiuesin e njohur Idriz Lamaj. Ashtu si në të shkuarën ai Lexo Me Teper.

Procesverbali dhe Statuti i “Bllokut Kombëtar Indipendent” (1946)

Procesverbali dhe Statuti i “Bllokut Kombëtar Indipendent” Proces Verbal (I mbajtun sod me 6 Nanduer 1946) Të poshtshënuemit, përfaqësuesit e grupeve të ndryshme indipendente të Romës, të mbledhun për nji shqyrtim Lexo Me Teper.

Debat në “Parlamentin” e Vatrës: Demokracia nuk pret, të autorit Frank Shkreli – Kronikë nga Dalip Greca botuar në gazetën Dielli, Prill 2018

Debat në “Parlamentin” e Vatrës: Demokracia nuk pret, të autorit Frank Shkreli Kronikë nga Dalip Greca botuar në gazetën Dielli, Prill 2018 me rastin e promovimit në Vatër të vëllimit: “Demokracia Lexo Me Teper.

Sfondi i depërtimit të sukseshëm të Bashkimit Sovjetik në Lindjen e Mesme – nga Xhaferr Deva

Sfondi i depërtimit të sukseshëm të Bashkimit Sovjetik në Lindjen e Mesme nga Xhaferr Deva (Ligjëratë e mbajtun ne Akademinë Ushtarake – West Point NY, SHBA, 1957) Me rastin e ditëlindjes së Xhafer Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook