Nyjet-Arkivit për » Havzi Nela «

Gjyshja “biblike” e Edi Ramës…* – nga Adriatik Riza Dosti

Gjyshja “biblike” e Edi Ramës…* nga Adriatik Riza Dosti Quhej Veronika Marie Kolombi [Rama]… dhe kish lindur në Sarajevë në 1904! Për baba kishte tregëtarin e mirënjohur të asaj kohë në Shkodër Gjon Lexo Me Teper.

Mohimi i së Keqes – 35 Vjetori i varjes në litar të Poetit disident Havzi Nela – nga Frank Shkreli

Mohimi i së Keqes – 35 Vjetori i varjes në litar të Poetit disident Havzi Nela nga Frank Shkreli “Si e duron robninë zemra e nji trimi?! Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Ronald Lexo Me Teper.

Requiem për Poetin Havzi Nela! – nga Gjergj Hani

Requiem për Poetin Havzi Nela! nga Gjergj Hani E zgjatën Tranzicionin aq shumë sa duket se dekadat me njerëz “brenda mureve” nuk kanë ekzistuar kurrë… Megjithatë, një formë Drejtesie janë rrëfime Lexo Me Teper.

Fakte nga jeta dhe krimi monstruoz ndaj poetit dhe mësuesit! – Havzi Nela 10 gusht 2023 – 35 vjetori i varjes se Poetit

Fakte nga jeta dhe krimi monstruoz ndaj poetit dhe mësuesit, Havzi Nela 10 gusht 2023 – 35 vjetori i varjes se Poetit Havzi Nela mbeti jetim që në vegjëli, duke vuajtur varfërinë Lexo Me Teper.

Akademikët e Urrejtjes ose Mjerim Intelektual i Nashove të rinj… – polemikë nga Jozef Radi

Akademikët e Urrejtjes ose Mjerim Intelektual i Nashove të rinj… polemikë nga Jozef Radi Kur një miku im më nisi linkun e shkrimit “Idhuj të Zgavërt” pata njëfarë hezitimi për lexim. Qysh Lexo Me Teper.

Armiqësia e Ministrisë së Arsimit me Havzi Nelën… dhe jo veç me të – nga Altin Meçja dhe Jozef Radi

Armiqësia e Ministrisë së Arsimit me Havzi Nelën, dhe jo vetëm ndaj tij… nga Altin Meçja dhe Jozef Radi Altin Meçja – Status i datës 22 shkurt 2022 Shfletova tekstet e letërsisë nga klasa Lexo Me Teper.

Fluturon Shqiponj’ e Malit – nga Havzi Nela -

Fluturon Shqiponj’ e Malit nga Havzi Nela - Sot në Spaç tej kah Mirdita, Gjete trimat, djemt e tu, Djem sokola, djem petrita, Aty t’thanë për me pushu, N’afsh e vrull tue turfullue. “Prit moj shqipe, ndale Lexo Me Teper.

Shoku Enver, s’kam qenë asnjëherë kundër vijës së partisë, as revizionist, Shqipëria po lulëzon – Letra e Trebeshinës – drejtuar K.Q – nga Dashnor Kaloçi*

Kasem Trebeshina u përket atyre figurave komplekse, të cilat në një formë a në një tjetër janë sulmuar me ashpërsi prej të gjitha palëve si të politikës edhe të letrave Lexo Me Teper.

Musine Kokalari, Shkrimtarja e parë shqiptare, Duart e arta edhe nën dhè – lidhur me tela me gjemba! – nga Agim Xh. Dëshnica

Musine Kokalari, Shkrimtarja e parë shqiptare,   Duart e arta edhe nën dhè – lidhur me tela me gjemba!  nga Agim Xh. Dëshnica ⁠ Kthim në kohë Teksa shfletojmë librat e letërsisë së dënuar, na dalin Lexo Me Teper.

Havzi Nela, martiri i fjalës së lirë, poeti i kushtrimeve gjëmuese, zëri kryengritës i të drejtës – in Kujtesë nga Albert Vataj

Havzi Nela, martiri i fjalës së lirë, poeti i kushtrimeve gjëmuese, zëri kryengritës i të drejtës in Kujtesë nga Albert Vataj Nga pak na shtrëngon të gjithëve në fyt ai litar që Lexo Me Teper.

Dy fjalë për një shkrimtar që vdiq katër vite më parë – nga Maks Rakipaj

Dy fjalë për një shkrimtar që vdiq katër vite më parë nga Maks Rakipaj …Iku edhe Dritëroi me të shumtit. Thonë se vuajti shumë para se ta jepte shpirtin, më shumë se i madhi Lexo Me Teper.

Dyzimi mendor i krijuesve shqiptarë gjatë diktaturës dhe pas saj – ese nga Thanas L. Gjika

Dyzimi mendor i krijuesve shqiptarë gjatë diktaturës dhe pas saj Ese nga Thanas L. Gjika Kjo ese nuk synon të hapë polemikë mbi problemin e dyzimit të krijuesve shqiptarë nën dikturën komuniste, Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook