Nyjet-Arkivit për » Gjermania «

Besim Golemi: “…jeta ime ka qenë si një ëndërr, diku fluturuese… diku torturuese!”*

Piktori Besim Golemi: “…jeta ime ka qenë si një ëndërr, diku fluturuese… diku torturuese!”* Jemi ende në vitin 1991! Piktori magjik lushnjar Besim Golemi, prej kohësh i ka kapërcyer klonet e realizmit socialist. prej Lexo Me Teper.

Kupa Botnore e Futbollit rikthehet në Gjermani nga Fritz Radovani…

Kupa Botnore e Futbollit rikthehet në Gjermani nga Fritz Radovani… Ma shumë se knaqësi! Plot 60 vjetë përpara, në shtëpinë e mikut tim Luigj Gjeka, në vitin 1954, kemi ndjekë finalen e Lexo Me Teper.

Fëminorja dhe njerzorja në nji shfaqje të madhe sporti dhe biznesi…

Fëminorja dhe njerzorja… në nji shfaqje të madhe sporti dhe biznesi… Mbas fitores aq entuziaste dhe kulmuese me Kolumbinë ku David Luiz -“kokrodhja” ishte protagonist i fitores, erdhi humbja me Gjermaninë Lexo Me Teper.

Pak përpara se të bjerë sipari… reflektim nga Jozef Radi

Pak përpara se të bjerë sipari… reflektim nga Jozef Radi Sonte bie sipari i të Njëzetit Botëror të Futbollit, spektaklit më të madh që po njeh bota, përplasjes futbollistike të krejt Lexo Me Teper.

2 Korriku 1990 – Thoma Plasoti: E vetmja rrugë për të shpëtuar qe ikja…

2 Korrik 1990 – Thoma Plasoti (Interviste me Dojçe Welle) E vetmja rrugë për t’i shpëtuar atij regjimi, ishte largimi në një shtet perëndimor! Thoma Koço Plasoti ishte nji nga 21 djemtë Lexo Me Teper.

Boterori Brazil 2014 16 qershor… (sport – humor – art)

REZULTATET DERI ME 17 QERSHOR 2014 12/6 BRAZIL – KROACI   3 – 1 13/6 MEKSIKA – KAMERUNI   1 – 0 13/6 SPANJA – HOLLANDA   1 – 5 13/6 KILI – AUSTRALIA   3 – 1 14/6 Lexo Me Teper.

A ishte Lenini agjent i gjermanëve… Ilir Seci

A ishte Lenini agjent i gjermanëve…?!? nga Ilir Seci Rreth së vërtetës si u përcoll Lenini prej Qeverisë Gjermane për në Rusi… “Lenini u dërgua në Rusi nga gjermanët në të njëjtën mënyrë Lexo Me Teper.

Dashuria ky shpend i humbur hapësirave Jozef Radi (2000)

Dashuria ky shpend i humbur hapësirave… Jozef Radi (2000) Mbi librin e Ferdinand Lahollit “Urrejtja, nuk është dashuria ime!” Ky shkrim asht i 13 viteve ma parë, i botuem te RD e Lexo Me Teper.

Sami Repishti: Nga Gjermania – Nji qytetnim që nderon…

Profesor Sami Repishti: Nga Gjermania – Nji qytetnim që nderon… Sot lexova në faqen “Balkanweb” nji lajm me titull: “Masakra e Borovës pas 70 vjetëve…”, dhanë nga autorja Enkelajda Skënderasi, të cilën Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook