Nyjet-Arkivit për » Fryma «

“Yjet e pashuar” të viteve ’30 ose Iluminizmi Shqiptar! nga Alma Lama

  “Yjet e pashuar” të viteve ’30 ose Iluminizmi Shqiptar! nga Alma Lama Pesë vitet e kërkimeve në Bibliotekën Kombëtare, për studiuesen kosovare, Resmije Kryeziu, janë kurorëzuar së fundi me veprën “Nga Lindja në Lexo Me Teper.

Shqipëria në optikën e Dom Simon Jubanit… dhe Frymë pas Fryme… nga Menita Ljarja

Frymë pas Fryme… nga Menita Ljarja Poeti i famshëm italian Giacomo Leopardi në njërën nga veprat e tij rrëfen se një herë në Firence kishte parë dikë që ndërsa tërhiqte pas Lexo Me Teper.

Krist Maloku Polemik… Elsa Demo

Krist Maloku Polemik… Elsa Demo Në 110-vjetorin e lindjes së intelektualit nga Prizreni që u formua dhe ngrysi jetën në Vjenë e Grac. Iu kushtua mendimit shqiptar në shkencat humane dhe Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook