Nyjet-Arkivit për » Fernando Pessoa «

Puzzlle, me krijue nji portret të Pessoas përmes ndjesive – Parathanie nga Jozef Radi

Puzzlle, me krijue nji portret të Pessoas përmes ndjesive Parathanie nga Jozef Radi Nostalgjia ma e dhimbshme asht ajo ndaj gjanave që s’kanë ekzistue kurrë… Fernando Pessóa Pessoa ka kenë nji njofje graduale, Lexo Me Teper.

Mësues, o mësuesi jem i dashtun! – Poezi nga Fernando Pessoa – në shqip nga Jozef Radi

Mësues, o mësuesi jem i dashtun! Poezi nga Fernando Pessoa – në shqip nga Jozef Radi Mësues, o mësuesi jem i dashtun! zemra e intelektit tem po edhe e krejt trupit! Jetë e zanafillës Lexo Me Teper.

Një libër biografik mbi Pessoa… – nga Artan Kafexhiu

Një libër biografik mbi Pessoa… nga Artan Kafexhiu Këto ditë me erdhi një nga librat më voluminozë, që do të mund të lexoj në jetën time, 1056 faqe. Ky është Pessoa i Lexo Me Teper.

“55 poezi nga Charles Bukowski” – në shqip nga Jozef Radi

“55 poezi nga Charles Bukowski” – në shqip nga Jozef Radi Para pak ditësh ka dalë prej shtypit, libri “55 poezi nga Charles Bukowski” “55 Poezi” asht pjesë e nji kolane që Lexo Me Teper.

Fernando Pessoa nga “Libri i shqetësisë” – përkthye nga Gazi Bërlajolli

Fernando Pessoa nga “Libri i shqetësisë” përkthye nga Gazi Bërlajolli Me bashkëpunue, me u ndërlidhë, me veprue me tjerët, asht vetështytje metafizikisht shkatërrimtare. Shpirti, që i asht dhanë vetjes, nuk i duhet Lexo Me Teper.

Letërsia e kujtesës, që u dënua, dhe universalja e saj… – Përsiatje dhe polemikë nga Visar Zhiti

Letërsia e kujtesës, që u dënua, dhe universalja e saj Përsiatje dhe polemikë nga Visar Zhiti Për lexuesit e letërsisë dhe jo vetëm: ju lutem lexoni përsiatjen e mrekullueshme të Visar Zhitit Lexo Me Teper.

Letër me litar në grykë nga Përparim Hysi – Xhaxhait tim, Hilmi Hysi, të pushkatuar në vitin 1948

Letër me litar në grykë* nga Përparim Hysi Xhaxhait tim, Hilmi Hysi, pushkatuar në vitin 1948 Titullin këtij tregimi e kam vënë sipas letrës që ka lënë, xhaxhai im, Hilmi Hysi, jurist i Lexo Me Teper.

Pak Pessoa i Përbashkët… nga Elona Culiq e Astrit Cani

Pessoa me poezitë e tij hapë dyer të mbrendshme. E bukura e poezisë së tij na merr përdore e na nxitë me zbulue e me shkelë shtigje të reja të Lexo Me Teper.

Letër e hershme dashnie…

Letër dashnie, qi nji ushtar tironc i ka shkrujtë gocës qi e kishte refuzu…  “Krejt letrat e dashnisë janë qesharake Ndryshe s’do t’ishin letra dashnie, po mos t’ishin qesharake…” Pessoa Kallnur 1935 Jom tuj nejtë te mullar’t Lexo Me Teper.

Tabakhania – poemë Fernando Pessoa (përk. Jozef Radi)

Fernando Pessoa (13 qershor 1888 – 30 nentor 1935) Kjo Poemë magjike e Fernando Pessoa-s, mund të shijohet prej gjithkujt, po në veçantiprej atyne që mbrrijnë me e kuptue mundimin me e sjellë sa Lexo Me Teper.

Tabakhanja poezi nga Fernando Pessoa

…Me Pessoan jam njoftë do vite ma parë… dhe siç ndodh me gjanat e bukura që lshojnë shkëndijë, kshu m’ndodhi edhe me poezitë e tij, dhe n’veçanti me Tabakhanen. Ndoshta Lexo Me Teper.

S’i duroj dot yjtë… poezi nga Fernando Pessoa

S’i duroj dot yjtë… poezi nga Fernando Pessoa S’i duroj dot yjtë që xixllojnë prej shumë kohnash prej kaq shumë kohnash. S’i duroj dot yjtë. S’ka me pasë kurrë nji lodhje prej gjanave prej krejt gjanave si prej Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook