Nyjet-Arkivit për » Faruk Myrtaj «

Shkodra, Nordi për të mbetur si Rozafë… – një paralele e largët me Kadarenë sipas Viktor Gjikës – nga Faruk Myrtaj

Shkodra, Nordi për të mbetur si Rozafë… …një paralele e largët me Kadarenë sipas Viktor Gjikës nga Faruk Myrtaj Shkodra e di vet, di vet çfarë ban… Tërë ju aty, dini vet se si Lexo Me Teper.

Rënia e malësorëve në kryeqytet – tregim i shkurtër nga Faruk Myrtaj -

Rënia e malësorëve në kryeqytet - tregim i shkurtër nga Faruk Myrtaj - Fare kollaj ta mendosh një mal, o një tufë malesh. Zakonisht përfytyrohen si “veriorë”, me majat nën borë, përherë Lexo Me Teper.

Isuf Luzaj, ende është i panjohur, i pa lexuar prej nesh… – nga Faruk Myrtaj

Isuf Luzaj, ende është i panjohur, i pa lexuar prej nesh… nga Faruk Myrtaj Ia kurseu lotin… Njeriut të jetës …dhe u nisë të bëhej çfarë besonte se bëhej në Liri Ne ende jemi Lexo Me Teper.

Dhori Qiriazi nisi të botonte te “Z.P” kur doli “R.D” – nga Faruk Myrtaj

Dhori Qiriazi nisi të botonte te “Z.P” kur doli “R.D” nga Faruk Myrtaj Kush ishte… Dhori Qiriazi lindi në vitin 1933, në Lëngëzë të Kolonjës. Mbaroi studimet e larta universitare për gjuhë Lexo Me Teper.

“Kthimi symbyllur në vendlindje” – nga Faruk Myrtaj

“Kthimi symbyllur në vendlindje” nga Faruk Myrtaj Babai Ynë, i iku fshatit herët. Pa mbaruar mirë lufta. Ia rriti gjyshi moshën, që të fillonte mësues. Intuitivisht, nuk e desh kthimin në fshat. Lexo Me Teper.

Partia Demokratike, 1992, Muzeu Kombëtar – nga Faruk Myrtaj

Partia Demokratike, 1992, Muzeu Kombëtar nga Faruk Myrtaj Ajo “mbëledhje” e zgjeruar e Këshillit Drejtues të PD-së, në sallën e Muzeut Historik Kombëtar, pas verës së trishtë elektorale lokale, dukej se shëmbëlleu me plenumet Lexo Me Teper.

Bashkë Poetikisht në Kohë Coronavirusi – Miniantologji spontane 11 poezi – 11 autorë

Bashkë Poetikisht në Kohë Coronavirusi Miniantologji spontane  – 11 poezi -11 autorë Shpend Sollaku Noé u shkruajti në FB: Më kërkuat një poezi për të vazhduar lojën me ju? Po jua postoj dhe Lexo Me Teper.

A ka hall qeveria që ia zgjidh letërsia?! – nga Faruk Myrtaj

A ka hall qeveria që ia zgjidh letërsia?! nga Faruk Myrtaj Mbase do duhej një skicim më i gjërë publik, të asaj që ndodhi në këtë Takim qe të mund të Lexo Me Teper.

Shqiptarët u dalin kundër qeverive shumë vonë… …vetëm pasi ato vetë-izolohen nga Perëndimi…!! – nga Faruk Myrtaj

Faruk Myrtaj Shqiptarët u dalin kundër qeverive shumë vonë… …vetëm pasi ato vetë-izolohen nga Perëndimi…!! nga Faruk Myrtaj Asnjë kryeministër apo president, kudo në këtë dynja, nuk ka mundësi t’i ket të tërë Pro. Lexo Me Teper.

Ndahet nga jeta Fatos Baxhaku ndër pionierët e shtypit të pavarur të fillimviteve ’90.

Ndahet nga jeta Fatos Baxhaku ndër pionierët e shtypit të pavarur të fillimviteve ’90. Autori i njohur i reportazheve të shkruara dhe televizive, studiues i historisë, një penë e mprehtë Lexo Me Teper.

“Unë Jam Teatri” – nga Faruk Myrtaj

“Unë Jam Teatri” nga Faruk Myrtaj Edhe sikur të paragjykosh, ta marrësh si të mirëqënë që aktorët e dashamirësit e këtij Teatri gabojnë, sërish e sërish, një Qeveri – edhe Lexo Me Teper.

Luan Myftiu (1933-2019) – si dhimbje në fjalët e atyrë që e njohën…

Luan Myftiu (1933-2019) – si dhimbje në fjalët e atyrë që e njohën… Luan Myftiu u shua… me dritë të ylltë… nga Visar Zhiti Burrë i urtë dhe i ditur, i përvuajtur Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook