Nyjet-Arkivit për » Ervina Toptani «

Ndëshkimet e vogëlusheve… dhe papërgjegjsia shekullore… – nga Ervina Toptani

Ndëshkimet e vogëlusheve… dhe papërgjegjsia shekullore…   nga Ervina Toptani Vazhdimisht e kam theksuar dhe do të vazhdoj të këmbëngulse krimet më të mëdha diktatura nuk i bëri ndaj kundërshtarëve të saj,por ndaj Lexo Me Teper.

Mësim dashurie rrugëve të Tiranës… – nga Ervina Toptani

  Mësim dashurie rrugëve të Tiranës… nga Ervina Toptani Kjo që vendosa të ndaj sot me ju është diçka shumë personale që nuk kam pasur ndërmend ta shkruaj ndonjëherë, por për hir të Lexo Me Teper.

Nacionalizmi në sfondin ndërkombëtar, roli i Zogut në ndërtimin e shtetit shqiptar – Ervina Toptani intervistuar nga Eneida Jaçaj

Nacionalizmi në sfondin ndërkombëtar, roli i Zogut në ndërtimin e shtetit shqiptar Ervina Toptani intervistuar nga Eneida Jaçaj Një komb pa histori, nuk mund të ekzistojë! Historia e kombit tonë na dallon Lexo Me Teper.

Kryevepra “Princi” i Makiavelit, – refleksione nga Ervina Toptani

Kryevepra “Princi” i Makiavelit, refleksione nga Ervina Toptani “Princi” i Makiavelit, kryevepra që ndryshoi mendimin mbi filozofinë politike, thelbin e shkencës së antroplogjisë dhe sensin e fuqisë absolute mbi pushtetin . Ky titull më lart më tremb! Lexo Me Teper.

Heroinat e mospërkuljes e mosshëmtimit… – nga Ervina Toptani

Heroinat e mospërkuljes e mosshëmtimit… nga Ervina Toptani Kushtuar Xhuliana (Beba) Pervizit e familjes së saj Në fund të vitit ’44, gjeneral majori i xhandarmërisë së Mbretit Zog, Preng Pervizi, i veshur si Lexo Me Teper.

Atdheu jemi ne… – nga Ervina Toptani

Atdheu jemi ne… nga Ervina Toptani Çfarë është Atdheu? Menjëherë pasi bën këtë pyetje ndër mend të vjen shpjegimi etimologjik i fjalës Atdhe “terram patriam”, toka e etërve, të cilët jo domosdoshmërisht janë Lexo Me Teper.

Penëndrituri që e deshi Shqipërinë pa kushte… – nga Ervina Toptani – Luan Myftiut, në dyvjetorin e largimit nga kjo botë

Penëndrituri që e deshi Shqipërinë pa kushte… nga Ervina Toptani  Luan Myftiut, në dyvjetorin e largimit nga kjo botë Penëndrituri që e deshi Shqipërinë pa kushte edhe pse ajo i dha vetëm vuajtje Lexo Me Teper.

Mos vdis të lutem, jo sot të paktën! Copëza kujtimesh nga fëmijëria – Ervina Toptani

Mos vdis të lutem, jo sot të paktën! Copëza kujtimesh nga fëmijëria – Ervina Toptani …Isha 4 vjeç kur përjetova tmerrin e parë, për faj të atyre që nuk i njihja atëherë Lexo Me Teper.

N’rrasht m’ka shkue pikllimi… – nga Ervina Toptani

N’rrasht m’ka shkue pikllimi… nga Ervina Toptani N’at majë mali, n’at perndim Duket qartë qyteti im, Gri e errtë e ka mbulu Vetmi e trishtë n’ngjyrë blu   Se ka ken’ njiher’ dikur Ky qytet me nji flamur Rreth Lexo Me Teper.

Kush jemi ne shqiptaret? – nga Ervina Toptani

Kush jemi ne shqiptaret? nga Ervina Toptani Sot, do t’i përgjigjesha kësaj pyetje me fjalët e të madhit Fishtë: ne jemi njashtu siç na don hasmi! A e njohim ne veten përgjat Lexo Me Teper.

Urdhri i Kalorësve të Tempullit të Shenjtë dhe nevoja e një qasjeje të tillë në Shqipërinë e sotme – nga Ervina Toptani

Urdhri i Kalorësve të Tempullit të Shenjtë (Urdhri i Templarëve në kohën e Mesjetës së Hershme) dhe nevoja e një qasjeje të tillë në Shqipërinë e sotme. nga Ervina Toptani Historik i shkurtër Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook