Nyjet-Arkivit për » Engrita Souli «

“Ai yll, për të gjithë ne!” – fragment poeme Tasos Livadhitis

Tasos Livadhitis (20 prill 1922 – 30 tetor 1988) Fragmente nga poema aq e njohur e tij “Ai yll, për të gjithë ne!” IV Të dua, aq sa s’mund t’i gjej as fjalët e Lexo Me Teper.

Erotikë… poezi nga Tasos Livadhidis…

Erotikë… poezi nga Tasos Livadhidis Po e dashura ime. Shumë kohë më parë se të takoja unë të kam pritur.. gjithnjë të kam pritur… edhe atherë kur isha fëmijë dhe nëna ime më shihte Lexo Me Teper.

Në të gdhirë të dy Nëntorit Odisea Elitis

 Në të gdhirë të dy Nëntorit poezi nga Odisea Elitis Në të gdhirë të dy Nëntorit si të shkelja për së pari dheun e një ishulli dola ta njoh botën… por shpejt u pendova se Lexo Me Teper.

Ti di të jepesh!! Tasos Livadhitis (1922-1988)

Ti di të jepesh!! poezi nga Tasos Livadhitis Ti di të jepesh e dashur, di të jepesh e gjitha e mos të mbash asgjë për vete, veç trazimit se mos ndoshta s’ke dhënë Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook