Nyjet-Arkivit për » Emigrimi «

Fitues i Çmimit Kadare 2016 – Shkëlqim Çela

Fitues i Çmimit Kadare 2016 – Shkëlqim Çela Brezi im ëndërronte të shkruante si Kadareja Për Shkëlqim Çelën, vlerësimi me çmimin “Kadare” është më shumë se një vlerësim, për vetë faktin që i Lexo Me Teper.

Valixhe e njillojtë… e shumë prej nesh…* nga Ilir Seci

Valixhe e njillojtë… e shumë prej nesh…* nga Ilir Seci Plot pesëmbdhjetë vjet má parë, në nji datë si kjo sot, na si familje e palosëm jetën tonë ndër valixhe dhè morëm Lexo Me Teper.

Strategjia e braktisjes së imponuar vendit nga Shpend Sollaku

Shpend Sollaku – Noe Strategjia e braktisjes së imponuar vendit nga Shpend Sollaku Shumë prej bashkatdhetarëve të mi po braktisin Shqipërinë. është një eksod i heshtur, i pabujë. Mediat anemike nuk merren seriozisht Lexo Me Teper.

Kur braktisej “parajsa” e pa Zot nga Andrea Riccardi

Kur braktisej “parajsa” e pa Zot nga Andrea Riccardi (në “Sette” – Corriere della Sera, 4 shtator, 2015) Në Shqipëri, diktatori Hoxha pretendonte Realizimin e komunizmit dhe nuk jepte asnji liri në Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook