Nyjet-Arkivit për » Bilal Xhaferri «

Grotesk si në gërmimet e Tares nga Kolec Traboini – rreth letrës që Bilal Xhaferri i ka shkruar Enver Hoxhës

Grotesk si në gërmimet e Tares nga Kolec Traboini rreth letrës që Bilal Xhaferri i ka shkruar Enver Hoxhës Kaq qesharakë janë bërë këta që luajnë me materialet e dosjeve që zyrtarisht Lexo Me Teper.

Tri poezi dhe jeta e Bilal Xhaferrit

Bilal Xhaferri ishte një shkrimtar i rrënjëve të etnisë në vitet gjashtëdhjetë, kur letërsia shqipe ose lavdëronte idetë e socializmit, ose fitoren në Luftën e Dytë, duke e thjeshtësuar këtë Lexo Me Teper.

Letërsia shqipe e diasporës, – ose atdheu i mohuar i letrave shqipe… nga Jozef Radi dhe Rezart Palluqi

Letërsia shqipe e diasporës, ose atdheu i mohuar i letrave shqipe… nga Jozef Radi dhe Rezart Palluqi mbi studimin e Leka Ndojës  “Letërsia shqipe e diasporës” 1944-1990 Leka Ndoja, vjen së fundi Lexo Me Teper.

Spiunët e spiunëve – nga Nebil Çika dhe nji refleksion nga Jozef Radi

Mbi debatin e pafundmë… refleksion nga Jozef Radi Nuk ka debat ma të gjatë e ma shterp të zhvilluem në kët vend se sa Debati mbi Dosjet… Nji debat që Lexo Me Teper.

Shënime mbi Poetin pa varr – Trifon Xhagjika…

Shënime mbi Poetin pa varr Trifon Xhagjika… Trifon Xhagjika – Poeti i Kurajos së Epërme! nga Jozef Radi “Po të më jepni një top, do të qëlloja mbi regjimin tuaj!” Dhjetori i Lexo Me Teper.

Heshtja – e vetmja shkencë! Hans – Joachim Lanksch

Heshtja – e vetmja shkencë! Hans – Joachim Lanksch (për poetin Primo Shllaku) “Poezitë e Primo Shllakut, vetëm me ndonjë përjashtim, janë ankesa të drejtpërdrejta, janë imazhe dhe skica shpirtnore të linduna Lexo Me Teper.

Poetit Ismail Kadare poezi Bilal Xhaferri

Poetit Ismail Kadare… poezi nga Bilal Xhaferri Ti lulëzove në stinën me rubla, Kur ne të tjerët hamë baltën e kënetave, Ti u këndon serenata rrugëve të Moskës, Natashave, Tatjanave, Katjenkave, Kur ne të tjerët Lexo Me Teper.

Gëzim Hajdari: Poetët e shkrimtarët e Tiranës, enveristë…

Gëzim Hajdari: Poetët e shkrimtarët e Tiranës, enveristë e ish-funksionarë Intervistoi Fatmira Nikolli (gazeta shqiptare – korrik 2011) I mërguar prej vitesh në Itali, ai vjen sot në një intervistë plot Lexo Me Teper.

Ligjërimi Funksional Poetik… Ilir Seci (fb)

Sadri Ahmeti – nji buzqeshje e përjetshme midis poezisë dhe pikturës nga Jozef Radi Sadri Ahmetin e kam njoftë mbas ’91, aq sa m’ka lejue ajo kohë e paktë e takimesh Lexo Me Teper.

Realismo socialista (Wikipedia)

Realismo socialista [Wikipedia] Nel secondo dopoguerra con la presa di potere da parte del partito comunista e di Enver Hoxha, si sviluppa il realismo socialista: scrittori e intellettuali sono chiamati a Lexo Me Teper.

Jozef Radi: Shqipnia – 100 vjet shtet dhimbjesh

Shqipnia – 100 vjet shtet dhimbjesh nga Jozef Radi Tashma pritet pritet prej gjithkujt Festa e Madhe e 100 Vjetorit të Shtetit Shqiptar. Nji festë, e cila e ka ba flamurin dyngjyrësh Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook