Nyjet-Arkivit për » At Zef Valentini «

Letërsia shqipe e diasporës, – ose atdheu i mohuar i letrave shqipe… nga Jozef Radi dhe Rezart Palluqi

Letërsia shqipe e diasporës, ose atdheu i mohuar i letrave shqipe… nga Jozef Radi dhe Rezart Palluqi mbi studimin e Leka Ndojës  “Letërsia shqipe e diasporës” 1944-1990 Leka Ndoja, vjen së fundi Lexo Me Teper.

At Zef (Giuseppe) Valentini (1900-1976) – Shqiptarët

Zef (Giuseppe ) Valentini (1 Korrik 1900-16 Nentor 1979) Giuseppe Valentini (shqip Zef Valentini) (Padova, 1 korrik 1900 – Milano, 16 nëntor 1979) ka qenë prift jezuit, albanolog italian dhe profesor Lexo Me Teper.

Injac Zamputti (1910 – 1998) nga Jozef Zamputti*

Injac Zamputti (1910 – 1998) nga Jozef Zamputti* Jeta e Injac Zamputtit Njeriu i mirë, historiani i shquar, studjuesi i përkryer, letrari i talentuar, Injac Zamputi, lindi në Shkodër më 12 shkurt Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook