Nyjet-Arkivit për » Arthur Schopenhauer «

Dashuria dhe Schopenhauer – nga Ervina Toptani

Dashuria dhe Schopenhaueri nga Ervina Toptani Të njihesh me dashurinë prej një mendjeje aspak të zakonshme në krahasim me mendimin e përgjithshëm që ne “jo filozofët” kemi mbi këtë ndjenjë, është shumë interesante. Shumica e Lexo Me Teper.

Librat janë hakmarrja jonë kundër së keqes që kaluam… – nga Visar Zhiti

Librat janë hakmarrja jonë kundër së keqes që kaluam… nga Visar Zhiti Mesazh i shkrimtarit Visar Zhiti, në promovimin në “Vatër” të librave të bashkëvuajtësit të tij Dine Dine “Alida” dhe Lexo Me Teper.

Zoti Ceka… – rrëfim nga Muçi Xhepa

Zoti Ceka… rrëfim nga Muçi Xhepa -Ka ardhur Zoti Ceka! Më ndihmo të shërbejmë kafetë! Gjyshi dhe një mik i ngushtë i tij ishin ulur në shkallën e dytë, në fundin e hajatit. Lexo Me Teper.

Arthur Schopenhauer (1788-1860) – Miqtë tanë

Nëse do të ndigjonim qoftë edhe për pak, si flet për ne në mungesë pjesa ma e madhe e të ashtuquejtunve miqtë tanë… ne s’do ta shkëmbenim qoftë edhe nji Lexo Me Teper.

Branko Merxhani… në ditarin e Dhimitër Shuteriqi

Branko Merxhani… në ditarin e Dhimitër Shuteriqit Ai u bë i njohur si publicist aty nga fundi i viteve ’20, po sidomos në vitet ’30. Ishte çam i mërguar me kohë Lexo Me Teper.

Arthur Schopenhauer (1788-1860) – Talenti

“Njerzit e zakonshëm i shqetson nji gja vetme si me e kalue kohën… kush ka ndonji talent përkundrazi, mendon si me e shfrytzue atë…!” 

Si muça mbas daive… Ilir Seci (fb) 17 tetor 2013

Si muça mbas daive… Ilir Seci (fb) 17 tetor 2013 “Unë jam gegë” titullohet një libër i gazetarit Mustafa Nano, mjaft i përfolur këto ditë… Një titull që autori është munduar Lexo Me Teper.

Një “Zonjë e zezë…” që nxiu jetët e shumë prej nesh Dine Dine

Një “Zonjë e zezë…” që nxiu jetët e shumë prej nesh… Dine Dine Kur pashë librin “Zonja e zezë – Nexhmie Hoxha” menjëherë u godita nga titulli. Në dukje i thjeshtë, Lexo Me Teper.

Bashkë me Schopenhauerin… nji copë e thyer vetvete Jozef Radi

Bashkë me Shopenhauerin… nji copë e thyer e vetvetes… nga Jozef Radi  (2013) Arthur Shopenhauer, mbetet nji nga filozofët më të pushtetshëm të formimit tim… Bile mund të them me pak Lexo Me Teper.

Arthur Schopenhauer – Paraja

  “…Paraja asht lumtunia e njeriut në trajtë abstrakte, nëse Ai s’asht në gjendje me e gëzue lumtuninë njerzore në formë konkrete, ia kushton jetën veç parave…!”

Arthur Schopenhauer – Jeta

“Çdo ditë asht nji grimcë jete: çdo zgjim asht nji grimcë lindjeje, çdo agim i ri asht nji grimcë rinie, çdo pushim e gjumë asht nji grimcë vdekjeje…”

Arthur Schopenhauer

“Jeta dhe andrrat janë fletët e të njejtit libër… Me lexue rregullisht domethanë të jetosh, me i shfletosë simbas rastit domethanë të andrrosh…”  
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook