Nyjet-Arkivit për » Anton Çehov «

Anton Çehov, mjeku që u bë gjeniu i novelës ruse, vëzhguesi symprehtë e qëmtuesi sqim i shpërfaqjes rrëfyese – esse nga Albert Vataj

Anton Çehov, mjeku që u bë gjeniu i novelës ruse, vëzhguesi symprehtë e qëmtuesi sqim i shpërfaqjes rrëfyese esse nga Albert Vataj Historia e letërsisë, e cila rreket të kacavirret me tekstshkrimin Lexo Me Teper.

Anton Çehov dhe Leon Tolstoj së bashku në nji foto

Anton Çehov dhe Leon Tolstoj së bashku në nji foto Dy shkrimtarët – gjigantë të letërsisë ruse - që e respektonin njeni-tjetrin, po s’e donin njeni-tjetrin. Në lidhje me kët, kritiku i Lexo Me Teper.

Ikja e Prof. Vasilit dhe e vërteta që s’e mora vesh kurrë – nga Ilirjan Blloshmi

Ikja e Prof. Vasilit dhe e vërteta që s’e mora vesh kurrë nga Ilirjan Blloshmi Kur kam qënë në shkollë mesme, kishim një profesor historie. Prof. Vasili ishte ai tip profesori që Lexo Me Teper.

“Politika më ka zënë derën, letërsisë ia kam zënë derën….” Intervistë me shkrimtarin Pjetër Arbnori

“Politika më ka zënë derën, letërsisë ia kam zënë derën….” Intervistë me shkrimtarin Pjetër Arbnori “Politika më ka zënë derën, letërsisë ia kam zënë derën dhe nuk them se më ka dëbuar” Lexo Me Teper.

Kasem Trebeshinës, ose Kapitenit Achab, të cilit “nuk i kurseu gjë jeta”! nga Romeo Kodra

Kasem Trebeshinës, ose Kapitenit Achab, të cilit “nuk i kurseu gjë jeta”! nga Romeo Kodra Në janar të këtij viti, herën e dytë dhe të fundit që vizitova shtëpinë “Trebeshina”, nuk Lexo Me Teper.

Anton Çehov (1860-1904) – Gjuha dhe Mendimi

“Mos ia jepni kurrë mundësinë gjuhës me e tejkalue mendimin… ”

Anton Çehov (1860-1904) – Martesa

“Nji martesë e lumtun mundet me ekzistue vetëm midis nji burri shurdh dhe nji gruaje të verbër…!”

Anton Çehov (1860-1904) – Martesa

“…Nëse i frikeni vetmisë, mos u martoni…!” 

Anton Çehov (1860 – 1904) – Universiteti

“Universiteti, zhvillon të gjitha aftësitë e njeriut, midis tyne edhe marrëzinë… 

Anton Çehov (1860-1904) – Paragjykimet

“…Paragjykimet dhe krejt shëmtitë e jetës janë të nevojshme, sepse me kohë ato transformohen në diçka të dobishme, ashtu si plehnat në humus…!” 

Anton Çehov (1860-1904) – Martesa

“Një martesë e lumtun mundet me ekzistue… veç midis nji burri shurdh dhe nji gruaje të verbume…”

ALICE MUNRO – Nobeli i Letërsisë 2013

Alice Munro – Nobeli i Letërsisë 2013 Përgatiti Aida Campbell “Një histori nuk është si një rrugë për t’u ndjekur… është më shumë si një shtëpi. Ju hyni brenda dhe qëndroni atje për një Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook