Nyjet-Arkivit për » Anissa Markarian «

Njerëzori Prokop Mima… nga Anissa Markarian

Njerëzori Prokop Mima… nga Anissa Markarian 100 vjetori i lindjes (07.07.1920 – 07.07.2020) . Me kalimin e viteve, më shumë se malli për të mitë, më brengos tretja e kujtesës familjare. Bashkë me fotografitë Lexo Me Teper.

Pak fjalë rreth procesit krijues… – Anissa Markarian nё bisedë me gazetaren Fatmira Nikolli

Pak fjalë rreth procesit krijues… (Anissa Markarian nё bisedë me gazetaren Fatmira Nikolli) Fatmira Nikolli: Anisa, si u ngjiz romani “15 ditë prilli”? Anissa Markarian: Romani e ka zanafillën në dy bërthama Lexo Me Teper.

“Dekonstruktimi” oruellian i diktaturave, si kumt gjithëkohor…” nga Emi Krosi

“Dekonstruktimi” oruellian i diktaturave, si kumt gjithëkohor nga Emi Krosi (Shёnime tё shpejta mbi romanin “15 ditё prilli” tё Anissa Markarian)   Në tejqyrën e realitetit të ngarkuar me “tymnajë mjegullore”, çdokush përpiqet Lexo Me Teper.

Kartolina e Fundit – nga Anissa Markarian

Kartolina e Fundit nga Anissa Markarian Ti 20 vjeç, unë 18. Të sapofestuar. Këtu e 2000 vjet më parë… Unë, maturante tek “Samiu”. Vështrimin të ngultë, frymën aromë lule blini. Quhem Amfitrita. Valët Lexo Me Teper.

Evgenia Goganian Markarian – Armenia me sy të trishtë nga Anisa Markarian

Evgenia Goganian Markarian – Armenia me sy të trishtë nga Anisa Markarian - Cifla jete - Եվգենյա Գօգանեան Մարգարեան – Հայերեն կին է տխուր աչքերով   “Karvanë të pafund me të dëbuar skamnorë enden ditë Lexo Me Teper.

Diktaturat… nuk arrijnë kurrë të mposhtin intelektualët patriotë nga Anissa Markarian

Diktaturat… s’arrijnë kurrë të mposhtin intelektualët patriotë! nga Anissa Markarian I dashur Jozef, Të falenderoj nga zemra që më dërgove DVD e dokumentarit për babain tënd të shquar. Cilësia e realizimit është vërtet Lexo Me Teper.

Këndes nuku kam… të të nap një kuçkë?! nga Meri Lalaj

Meri e dashur, kur e mbarova së lexuari shkrimin tënd, vetiu më feksi në tru një lutje-mall, drejtuar nuk e di kujt… Por nuk munda të mos e pëshpëritja: “Ta Lexo Me Teper.

“Omnia Vincit Amor”* nga Anissa Markarian

“Omnia Vincit Amor”* nga Anissa Markarian Kur linda unë, im atë ishte 64 vjeç e ime më 41. Isha fëmija i tyre i parë; im vëlla do të vinte në jetë 4 Lexo Me Teper.

Sënduku i Kujtimeve – Rrëfim autobiografik – nga Anissa Markarian

Sënduku i Kujtimeve – Rrëfim autobiografik - nga Anissa Markarian Tim eti… Në shtëpinë tonë të madhe, secili kishte sëndukun e tij të kujtimeve. Ne i thërrisnim “baulë”. Bauli i babit, i mamit, Lexo Me Teper.

Dy ballo për një muzg… nga Anissa Markarian

Anissa Markarian, asht nji ikonë  kohësh paksa të largëta e frymësh paksa të reja, ajo asht nji përpjekje dhe nji vetvedi ndryshe, asht nji kuptim dhe nji lexim ndryshe i Lexo Me Teper.

Robert Shvarc – “Nderi i Kombit” – portret i nji artisti përmes atyre që e njohën

Robert Shvarc – “Nderi i Kombit” - portret i nji artisti përmes atyre që e njohën Me 6 maj 2016, Aristea Mima – Shvarc tërheq Dekoratën “Nderi i Kombit”, me të Lexo Me Teper.

Thjeshtësia gjer në madhështi! nga Anisa Markarian

“Çdo komb mburret me vlerat e tij. Për mua kjo është më e rëndësishmja. Nuk është e nevojshme që të bëhemi skllav të vlerave të huaja. Nuk mund ta mohojmë Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook