Nyjet-Arkivit për » Alma N. Liço «

Reflektime gjatë leximit të nji libri mbi Dosjet – nga Alma N. Liço

Alma N. Liço Reflektime gjatë leximit të nji libri mbi Dosjet nga Alma N. Liço Sapo kam përfunduar së lexuari librin me dokumente dhe shënime, titulluar: “Njeriu përballë përbindëshit”, të Jozef Radit. Ndonëse Lexo Me Teper.

Thjesht, nuk mundem – nga Alma N. Liço

Thjesht, nuk mundem nga Alma N. Liço Urreva diellin. Si të mos e urreja. Ishte aq përvëlues në vapën e verës, teksa futesha në serën e nxehtë të domateve, ku më duhej Lexo Me Teper.

“Fqinji” i çmendur… – nga Alma N. Liço (dedikuar gjyshes)

“Fqinji” i çmendur… (dedikuar gjyshes sime) nga Alma N. Liço Bummm… bummm…. bummm. Si kurrë më parë porta trokiti me forcë. Jo, nuk mund të ishin fqinjët bujarë tiranas, që aq miqësisht Lexo Me Teper.

Tërmetet e Nëntorit – nga Alma N. Liço

Tërmetet e Nëntorit nga Alma N. Liço 26 Nëntor. Toka u drodh fuqishëm. U tund dhunshëm, si për të na kujtuar se sa të pamëshirshëm e të papërgjegjshëm jemi treguar ndaj saj. Lexo Me Teper.

Skandal!!! – nga Alma N. Lico

Skandal!!! nga Alma N. Lico Tashmë, prej shumë vitesh nëpërmjet mjeteve të informimit, dita hapet me “skandale” dhe mbyllet me të tillë… Skandal në një studio televizive… skandal në një gazetë… skandal Lexo Me Teper.

“Mbi mundësitë dhe kufijtë e faljes… – nga Alma N. Liço

“Mbi mundësitë dhe kufijtë e faljes… nga Alma N. Lico Postimi lidhur me reflektimin e Bedri Spahiut rreth krimeve të tij dhe të regjimit që i shërbeu me zell më nxiti të Lexo Me Teper.

Pesha e kujtesës – nga Alma N. Lico

Pesha e kujtesës nga Alma N. Lico Kërcënimi komunist e përjashtues, drejtuar zotit Agron Tufa, nga ana e prokurorit të zi të diktaturës, Spartak Braho, më kujtoi një eksperiencë të ngjashme të Lexo Me Teper.

Si u rrita brenda një nate… Alma N. Liço – Kujtim nga koha e interrnimeve

Si u rrita brenda një nate… Alma N. Liço - Kujtim nga koha e interrnimeve (Marre nga libri “Krahë të Këputur) Tre fëmijë… tre krijesa të pafajshme do të ngarkoheshin si plehra për Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook