Nyjet-Arkivit për » Alida Jolie «

Arti, si Gjuhë Diplomacie, Dialogu dhe Afrimi… nga Alida Jolie

Arti, si Gjuhë Diplomacie, Dialogu dhe Afrimi Reflektime të një mbrëmje… nga Alida Jolie Të hënën e 12 Dhjetorit, në pjesën perëndimore të Manhattanit isha e ftuar në një event artistik. Mbrëmja Lexo Me Teper.

Hijeshia është një bimë e rrallë… tregim nga Alida Jolie

Hijeshia është një bimë e rrallë… tregim nga Alida Jolie Muzg. Shkurti sapo ka hyrë. Një shprehje më vjen në mendje: “Shkurti shkurton urët, marsi mbledh lëkurët!” Muaj i shkurtë, siç mban Lexo Me Teper.

Do të jem përherë me ty… Letra e Milada Horakova për vajzën 16-vjeçare, një natë para ekzekutimit

Do të jem përherë me ty… Letra e Milada Horakovas vajzës 16-vjeçare, një natë para ekzekutimit Përktheu Alida Jolie Në datën 8 qershor 1950, nëntë muaj pas arrestimit nga policia sekrete çeke, nën dyshimin se Lexo Me Teper.

Saimir Pirgu – Fëmija i Metalurgjikut, Don Alfredo i Botës

Fëmija i Metalurgjikut, Don Alfredo i Botës Intervistë e Saimir Pirgut nga Alida Jolie Shënim: Kjo intervistë mjaft interesante e realizuar me shumë dashuri nga Alida Jolie, është botuar kohë më parë… Lexo Me Teper.

Një mbrëmje e zakonshme njujorkeze… nga Alida Jolie

Një mbrëmje e zakonshme njujorkeze… nga Alida Jolie 30 janar 2014 Një mbrëmje e zakonshme si gjithë mbrëmjet e këtij qyteti pakufi… Po kthehesha për në shtëpi me metro, dhe mora trenin e Lexo Me Teper.

Tabakhanja poezi nga Fernando Pessoa

…Me Pessoan jam njoftë do vite ma parë… dhe siç ndodh me gjanat e bukura që lshojnë shkëndijë, kshu m’ndodhi edhe me poezitë e tij, dhe n’veçanti me Tabakhanen. Ndoshta Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook