Nyjet-Arkivit për » Alda Merini «

Një rrëfim filozofik dhe njerëzor i Alda Merinit (1931-2009), – poetes së madhe italiane… sjellë në shqip nga Saimir Kadiu

Një rrëfim filozofik dhe njerëzor i Alda Merinit (1931-2009), poetes së madhe italiane… sjellë në shqip nga Saimir Kadiu “Një herë na erdhi një cigan në portat e çmendinës me një Lexo Me Teper.

“55 poezi nga Charles Bukowski” – në shqip nga Jozef Radi

“55 poezi nga Charles Bukowski” – në shqip nga Jozef Radi Para pak ditësh ka dalë prej shtypit, libri “55 poezi nga Charles Bukowski” “55 Poezi” asht pjesë e nji kolane që Lexo Me Teper.

Në qytetin e Dantes me folë për Denatën… nga Jozef Radi

Në qytetin e Dantes me folë për Denatën… nga Jozef Radi (nji shkrim mbi librin “Kohë e Mohueme” i Denata Ndreces për të cilin kam folë veç përciptas) . Me shkue në Firencen Lexo Me Teper.

Poeti Giovanni Raboni – vepra – poezia – dhe një esse dhe përkthime nga Jozef Radi

Xhovani Raboni (22 janar 1932 – 16 shtator 2004) Ka lindur në Milano me 22 janar të 1932 Vepra e tij poetike përmblidhet në vëllimet:   Gesta romanorum – 1951 – ‘54 Shtëpitë e Vetra-s Lexo Me Teper.

Dhelpna n’arrati – Alda Merini (1932-2009) -

Dhelpna n’arrati – Alda Merini (1932-2009) Atyne që m’pvesin sa dashni ke pasë n’jetë u përgjigjem: Shikoni e kqyrni pyjet me pa ndër sa leqe ka mbetë gëzofi jem.

Pesë poezi… dhe nji reflektim mbi Viola Dokon

Rikthime reflektive mbi poezinë e Violës… Shpesh në ngutjen dhe rrëmujën e ditëve të mia, e gjej diku pak kohë dhe ndalem… e lexoj poezitë e mikes sime të shtrenjtë e Lexo Me Teper.

Alda Merini

“Dhe kështu… t’kam pritë që t’ringjalleshe dhe prej bari t’baheshe altar, po si krejt altarët edhe ti paske qenë prej guri…”

Alda Merini – Gruaja

“Asht e domosdoshme për nji grua, me lanë gjurmat e veta dhe shpirtin e saj te nji burrë, pse me ba dashni jemi të gjitha të zonjat…”
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook