Nyjet-Arkivit për » Albert Vataj «

18 Gushti 1850 – Vdekja e Balzakut – përgatiti Albert Vataj

18 Gushti 1850 – Vdekja e Balzakut Përgatiti Albert Vataj 18 gushti i vitit 1850, nata e fundit e Honore de Balzak, sipas Viktor Hygo. Ishte mbrëmja e 18 gushtit të vitit 1850. Lexo Me Teper.

Nga jeta e Gjeniut – Honore de Balzak, shkrimtari i periferisë – nga Albert Vataj

Nga jeta e Gjeniut – Honore de Balzak, shkrimtari i periferisë nga Albert Vataj Jeta e këtij “Napoleoni” që zotëroi historinë e Francës dhe letërsisë botërore me penë, nuk ka një Lexo Me Teper.

Babai i shtypshkrimit: Johannes Gutenberg – nga Albert Vataj

Babai i shtypshkrimit: Johannes Gutenberg nga Albert Vataj Johannes Gutenberg, babai i shtypshkrimit, ai që i mëkoi qiell fluturimit të dijes Ka shumë prej nesh që mbajnë në duar një libër, në zemër Lexo Me Teper.

Anton Çehov, mjeku që u bë gjeniu i novelës ruse, vëzhguesi symprehtë e qëmtuesi sqim i shpërfaqjes rrëfyese – esse nga Albert Vataj

Anton Çehov, mjeku që u bë gjeniu i novelës ruse, vëzhguesi symprehtë e qëmtuesi sqim i shpërfaqjes rrëfyese esse nga Albert Vataj Historia e letërsisë, e cila rreket të kacavirret me tekstshkrimin Lexo Me Teper.

Më lë plagë mungimi yt, por e dua këtë dhimbje… – nga Albert Vataj

Më lë plagë mungimi yt, por e dua këtë dhimbje… nga Albert Vataj Ti nuk erdhe as sonte edhe pse pritja kishte ndezur kaq shumë drita e zjarre. Qielli kishte derdhur Lexo Me Teper.

“Duje” triumfi shqiptar i këngës që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion 2023 – nga Albert Vataj

“Duje” triumfi shqiptar i këngës që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion 2023 nga Albert Vataj Kënga “Duje” me teksti nga Erjona Rushiti, muzikë,Enis Mullaj, interpretuar nga Albina dhe familja Kelmendi, do të Lexo Me Teper.

Në ditëvdekjen e Piktorit Vermeer – nga Albert Vataj

Johannes Vermeer (31 tetor 1632 – 15 dhjetor 1675) Në ditëvdekjen e Piktorit Vermeer nga Albert Vataj Johannes Vermeer, nga më të mëdhenjtë e Epokës së Artë hollandeze që vdiq i mbytur në Lexo Me Teper.

“Vajza shqiptare” një prej joshjeve krijuese që dehën botën e ëndjeve delikate të penelit të Jan Frederik Pieter Portielje – nga Albert Vataj

“Vajza shqiptare” një prej joshjeve krijuese që dehën botën e ëndjeve delikate të penelit të Jan Frederik Pieter Portielje nga Albert Vataj Ai i përkiste një shekulli të gabuar, por kjo nuk Lexo Me Teper.

Edhe sot pas 31 vitesh… e vetmja shpresë: Ikja – nga Albert Vataj

Jam dëshimtare i këtyre ikjeve. Turma të mëdha, ngjisheshin në këto anije. Njerëz që kërkonin fëmijët që iknin. Fëmijë dhe gra binin në det… dhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë i nxirrnin… Lexo Me Teper.

Elona Caslli, luftëtarja që na bën të ndihemi në faj, qëndrestarja e paepur e betejave të dinjitetshme… – Portret i Paautorizuar nga Albert Vataj

Elona Caslli, luftëtarja që na bën të ndihemi në faj,  qëndrestarja e paepur e betejave të dinjitetshme… Portret i Paautorizuar nga Albert Vataj Elona Caslli është një nga ne të gjithë, por Lexo Me Teper.

Studenti me Medalje të Artë, që njihte 8 gjuhë të huaja, nacionalisti Qazim Mulleti (1893-1956) – nga Klajd Kapinova

Qazim Mulleti – Prefekt i Tiranes Studenti me Medalje të Artë, që njihte 8 gjuhë të huaja,  nacionalisti Qazim Mulleti (1893-1956) nga Klajd Kapinova “Unë nuk e kam parë kurrë të ashtuquajterën komedi “Prefekti”. Lexo Me Teper.

Portret i paautorizuar… – nga Albert Vataj

Portret i paautorizuar… nga Albert Vataj Kastriot Dervishi,  zëri u fuqishëm i të vërtetave  që na ndihmojnë të çlirohemi nga amnezia   E kam njohur dhe kam punuar me Kastriot Devishin në gazeta “55”, atëherë kur Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook