Nyjet-Arkivit për » Ahmet Kolgjini «

“Autokritika”… rrefim nga Dine Dine

“Autokritika”… Rrefim nga Dine Dine “Ore, po qo ish për të vanur kujën, jo ta themi kshua, si burri burrit. Qy ish sabotim. Ke sabotur aksionin dhe e di ku të shpie Lexo Me Teper.

Gjyqet e pafundme të Ahmet Kolgjinit… nga Jozef Radi

Gjyqet e pafundme të Ahmet Kolgjinit… nga Jozef Radi Kët shkrim e kam mendue, e kam shkrue dhe e kam vuejtë vetëm për Ahmet Kolgjinin… Sinqerisht them, se në mendje kam pasë Lexo Me Teper.

Flijimet e Nanës Shqiptare Tahir Kolgjini (poemth)

Nji ndjesë paksa e vonë… nga Jozef Radi Poemthi “Flijimet e Nanës Shqiptare” i Tahir Kolgjinit, pa as ma të voglin dyshim, hyn në fondin e artë të letërsisë shqipe… Duhej t’ishte Lexo Me Teper.

Kozeta Zylo bisedon me shkrimtaren Bajame Hoxha-Çeliku

Ata na mbyllën dyert e shkollave, por s’arritën t’na mbyllin dyert e dijeve… Kozeta Zylo bisedon me shkrimtaren Bajame Hoxha-Çeliku Zonja Bajame Hoxha-Çeliku së bashku me familjen e saj u internua qysh Lexo Me Teper.

Savra – Monamour! nga Jozef Radi (2012)

Savra – Monamour! nga Jozef Radi Të nderuem miqtë e mi, Prej sot dhe herë mbas here ka me vazhdue nji rubrikë shkrimesh nën okelion “Savra – Monamour!” Ideja e Lexo Me Teper.

Të ngrihet Savra… të shkatërrohet Savra! Jozef Radi

Të ngrihet Savra… të shkatërrohet Savra! nga Jozef Radi Vitet ‘44-’54, do të mbesin në historinë shqiptare si vitet më të errta të terrorit komunist, (jo se vitet që pasuan ishin Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook