Shejtnia e Tij, Papa Françesku vjen në Tiranë… nga Fritz Radovani

Papa Francesco  - Shqipëri 21 shtator 2014

Papa Francesco – Shqipëri 21 shtator 2014

Shejtnia  e  Tij,  Papa  Françesku  vjen  në  Tiranë…

nga Fritz Radovani

Shtrohet një “sofër” pa sofrabez dhe mësalla shkodrane…

Qëllimi i vizitës së Shejtnisë së Tij Papa Françeskut në Shqipni…
Papa Françesku ka thanë se Shqipnia asht vendi i parë europian që ai ka në plan të vizitojë në shtator, me qëllim për me nderue  të gjithë Ata që vuajtën nën komunizëm…
Programi i shpallun për vizitën… botue në gazetën “Dielli” me 31 Korrik 2014.
Është përmbyllë programi i plotë i vizitës së Papa Franceskut në Shqipëri më 21 shtator 2014, në të gjitha detajet e tij. Koordinatori i përgjithshëm i vizitës së Papës, Doktor Albert Nikolla, ka lexuar sot programin dhe logon e vizitës në një konferencë shtypi në katedralin e “Shën Palit” në Tiranë.

Fritz Radovani

Fritz Radovani

-Më 21 shtator 2014, ditë e dielë, Papa do të mbërrijë në aeroportin e Rinasit në orën 9.00 ku do të pritet me një ceremoni të veçantë nga Kryeministri shqiptar Edi Rama.
-Në orën 9:30, Papa do të mirëpritet nga Presidenti i Republikës.
-Në orën 10:00 do të takohet me autoritetet në sallën e pritjes së Presidencës dhe do të ketë një fjalim të Atit të Shenjtë.
-Në orën 11:00 do të kremtohet një meshë në sheshin “Shën Tereza”, shoqëruan nga fjala e Papa Françeskut në fund të saj.
-Në orën 13:30, Papa do të takohet në një drekë me Ipeshkvinë shqiptare dhe shpurën papnore.
-Në orën 16:00, Papa do të takohet me krerët e komuniteteve të tjera dhe komuniteteve të krishtera në Universitetin katolik “Zoja e Këshillit të Mirë” e aty do të mbajë një fjalim.
-Në orën 17:00, do të ketë një kremtim të lutjes mbrëmësore në katedralen e “Shën Palit” në Tiranë, ku do të ketë edhe një fjalim të posaçëm.
-Në orën 18:30 do të ketë një takim me fëmijët e qendrës “Betania” dhe një përfaqësi të qendrave bamirëse të kishës katolike në Shqipëri.
-Në orën 19:45, Papa do të largohet me një ceremoni nga aeroporti “Nënë Tereza”.

***
Çka pritet nga ky program?! Hartuesit e tij a i përgjigjen qëllimit të vizitës?!
E tham me bindje të plotë se jo!
Në program mungon “vizita e qendrës së Gjenocidit komunist në Europë” ku, u ushtrue në mënyren ma barbare, Gjenocidi komunist kundrejt Klerit Katolik Shqiptar, i mungon Shkodra Martire e masakrueme nga viti 1944-1991…
“Besa, Bujaria dhe Burrnia” janë të daltueme në Gurët e Kështjellës Rozafat!
Atje asht edhe “Burgu i Kishës së Fretenve”… Ma i tmershmi n’Europën komuniste, ku krimet dhe torturat ishin ma mizoret… Kleri i sotëm a e di këtë?!
Po lumi Kir e Drinaz ku, barbarët e shek. XX, tretën Trupat e Bekuem të Vorrezava të Kishës Katedrale, të Jezuitëve, Kishës së Zojës tek Kalaja, Kishës së Fretenve dhe disa mija kufoma të vramish e të dhunuemish ndër malet e burgjet e Shqipnisë komuniste… ku janë?!
Vizitës i mungon Bekimi i Vorrezave të Martirëve t’Atdheut dhe të Fesë… nder zallishta e prroje pa asnji Kryq tek koka… I mungon ndezja e nji qirit pranë Pendës së Kirit, dhe ajo e palejueshmja, i mungon Bekimi i nji “Monumenti” të dishruem tash sa kohë!

Papa Francesku (pikture)

Papa Francesku (pikture)

***
Në Tiranë, Papa Françesku, do të takojë disa nga persekutorët dhe shumë trashigimtarë e atyne që kanë krye Gjenocid kundra Popullsisë dhe Klerit Katolik Shqiptar, pikrisht, vrasësit ma barbarë t’Europës, dhe jo, të persekutuemit nga Gjenocidi.
Mbas 70 vjetësh masakra dhe shfarosje, Vorrezat e Martirëve të Atdheut dhe të Fesë Katolike presin Bekimin e Papës… Presin Shejtnimin e të gjithë të zhdukunve nga lufta e pamëshirshme antikatolike dhe antishqiptare… dhe jo, përjashtimin e Atyne që nuk kanë kursye as jetën, as veprën për “Fé e Atdhé”!
Presin Shejtnimin nga Papa, të gjithë ata Klerikë Katolikë Shqiptarë e Atdhetarë, që nuk u përkulën nga tortura dhe masakrat kur u asht kërkue “shkëputja nga Papa dhe Vatikani”, po dhanë jetën e Tyne tue thirrë: “Rrnoftë Krishti Mbret, Rrnoftë Papa, Rrnoftë Feja Katolike, Rrnoftë Shqipnia!”
Melbourne, Gusht 2014.

Ju mund të ndiqni çdo përgjigje për këtë term nëpërmjet RSS 2.0 feed. Ju mund të lini një përgjigje , ose Ndiqni nga faqja e juaj. Kategoria: Gazeta  Etiketat: , , , , , , , , , ,

Lini një Përgjigje

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook