Reçension a refleksion?! – shfrim poetik nga Frederik Ndoci

Artisti Frederik Ndoci

Artisti Frederik Ndoci

Reçension a refleksion?!

nga Frederik Ndoci

(Këto vargje të “frikëshme” për Zuckenbergun dhe fb-un e tij, 
më dënuen duke më bllokue si Frederik për 24 orë!? 
S’e di çfarë shpifjeje ka ky shkrim 
o pse e marrin si t’rrezikshëm, sa me m’dënue?!)

Ç’ka asht ai vend, ai komb, ajo etni??
ku fillimisht gjuejnë me gurë 
qejt e rrugës, 
e mandej i rruejnë, i pastrojnë e i veshin me kollare 
me i zgjedhë për në krye t’qeverisë?

Ç’ka asht ai popull që u bjen edhe pllumbave me gurë, 
e mban sorra e korba n’kafaz, për zbukurim?
Si mundesh me e quejt njerëzì
at turmë që iu lshohen me gurë e i përzejnë fëmijtë e vet, 
me pranuë fëmijë të huej?

Çfarë etnie janë, ku poetit i vritet vargu, 
mandej i varë poetët 
edhe nderon ata poetë që andrrojnë tanë jetën Nobelin, 
Nobel… meqë i thurën nji jetë lavde, kriminelave të tyne!?

A mundet me u quejtë artdashës nji popull 
që përgjak, perdhunon mandej i përzen artistat, 
e pranon çdo art, pa asnji molekulë atnore?
që puth për së vdekuni 
të persekutuemit, 
që vetsakrifikohen ndër greva t’urisë 
për njat liri që s’mujten me e perqafë kurrë?

Më thuej çfarë emri ka kopeja,
ku çdo ditë burrat vrasin nanën e fëmijës së vet, 
dhe ndjehet n’rehatì?!
ku i ndrrojnë motrat e veta 
me shokun për me i nxjerrë n’semafor, 
pse na u vjen paksa zor, me e nxjerrë ata vetë!?!

Statuja e Vjedhur - Grafikë nga Avni Delvina

Statuja e Vjedhur – Grafikë nga Avni Delvina

E që pshtyjnë e përbuzin herojtë e vërtetë, 
e i kthejnë në shenjtorë kriminelat, vagabondat?! 
nderojnë e shenjtojnë djallin e pushtuesin 
tue djegë e përdhunue ata shenjtorë t’cilve bota u përulet?!

Breza që shkelin e pshurrin lulishta e lule, 
që zhgarravisin trupin me tatuazhe e hekra t’kromuem??
që zhubrosin e shkyejnë historinë e tyne, 
veç me përjetsue historinë e rrejshme të fqinjit barbar 
e ma mbas qahen pse sëbashku
e gllabërojnë historinë??

Gjuejnë me gurë tempujt, 
e ndërtojnë e nderojnë n’themelet e tyne 
tempujt e pushtuesve?!?

Vrej se edhe njerëzimi lëviz tue ndjekë diellin, 
pse pat edhe ka frikë gjithmonë kah Lindja, 
se tana tmerret prej andej na erdhën 
e shpëtimi veç kah perëndimi.

Turma sot vazhdon edhe sot hap mbas hapi 
gjersa mbas pak serish të mbrrijë 
aty prej kah u nis 
tue e pà vedin n’lindje, 
e vërtetue rrumbullaksinë e botës 
në 12 kandshin e rrashtave t’veta.

15 rrjeshta lajm kronike për vdekjen e artistit 
që kurrnjiherë s’i kërkuen falje 
as etnit… e as bijtë e atyne 
që e dënuan për 17 vite.
Dhe katër-pesë faqe 
për ripopullimin e Albanistanit 
me afganë 
bangladeshas 
e palestinas…

Hahahah… Edhe asnji rrjesht t’vetëm
për largimin e rinisë  e popullit t’vet 
As për ikjen masive t’shqiptarëve,
mandej trumbetojnë me t’madhe 
edhe për bashkim kombtar!! 

Ah po:
se për tanë k’to vese e tmerre 
u duket vetja shumë pak.
Edhe pse turma 
kah lindja e largme dhe e afërt 
po iu dynden gjithkah…

.

Detroit, 2 shtator 2021

 

Ju mund të ndiqni çdo përgjigje për këtë term nëpërmjet RSS 2.0 feed. Ju mund të lini një përgjigje , ose Ndiqni nga faqja e juaj. Kategoria: Gazeta  Etiketat: , ,

Lini një Përgjigje

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook