Rama dhe… Kosova! – nga Adriatik Riza Dosti

Open Ballkan - Vuçiq - Rama - Zaev

Open Ballkan – Vuçiq – Rama – Zaev

Rama dhe… Kosova!

nga Adriatik Riza Dosti

 
Vite më parë, teksa po flisnim me të ndjerin Dor Keko për Kosovën aty në korridoret e redaksisë së “Koha Jonë” e kujtoj si sot që na u fut si “Pilaf” në bisedën tonë edhe Edi Rama, që kishte sjellë për botim një nga ato shkrimet tipike “pa emër” kundër Saliut, që aq qejf i kishte asokohe Nikolla…
Po ç’lodheni kot për Kosovën dhe kosovarët o burra… – na u drejtua ai, – ata gjithë jetën i kemi patur ferrë nëpër këmbë… ndaj ju garantoj se serbët nuk kanë gjë me ne shqiptarët e Shqipërisë, por e kanë gjithe inatin me ata, ndaj më mirë le të jetë e tyrja dhe mbledhim mendjen të gjithë! Unë për vete as i dua e as i kam dashur ndonjëherë se janë të trashë dhe patriotë e nacionalistë extremistë[???!!]
Dhe asnjëherë s’e kam hequr dot nga mendja këtë lloj “ligjërimi” të poshtër e antishqiptar e veçmas antikosovar të atij që vite më vonë i hyri zyrtarisht edhe politikës në Shqipëri e që prej 23 vjetësh ka qënë e mbetet ndër më të shquarit antikombëtarë e veçmas antikosovarë në të gjitha llojet e vendimeve e qëndrimeve të tija madje edhe publike…!!
I lidhur fort pas Qerres serbe, e i dashuruar marrëzisht pas Vuçiqit, por i ndihmuar edhe nga vetë disa monstra të Kosovës si Thaçi, Mustafa, Hoti e Batoni me shokë… duke patur në krah Vuçiqët, Bernabiçët e Daçiqët… e diku atje në BE edhe Mogherinët e Lajcakët e madje përtej Atllantikut edhe Boltonët, Palmerët e Grenellët… Edvini doli hapur dhe e hoqi brutalisht maskën e tij antikosovare veçmas pas deklaratave të tij skandaloze të javës së shkuar në Shkup në të ashtuquajturin Minishengeni Ballkanik ose Open Ballkan dhe se fundi edhe teksa kaloi fundjavën e sapombyllur me amerikanin me antikosovar të sotëm R. Grenell – njeriun që rrëzoi me grusht shteti qeverinë e ligjëshme të Kosoves e të kryeministrit Kurti, pasi më parë ju kishte bërë atyre presion e shantazh për të hequr taksën ndaj Sërbisë e për të ndërruar kursin në sjelljen ndaj saj…
Unë po ju rikujtoj e po ju rreshtoj me poshtë bëmat e Ramës kundër Kosovës, të paktën që nga koha kur ai u bë kryeministër i Shqipërisë e gjithë çka ai në bashkëpunim me disa Monstra të Kosovës, por edhe në lidhje me serbo-ruso-sllavët kanë bërë e po vazhdojnë të bëjnë kundër saj…
Pastaj ju gjykoni vetë e Kosova po të dojë pastaj le ta shpallë tradhëtar, non grata… hero… mik apo edhe armik! Ok!
Të parën gjë që bëri ishte ulja e Traut në Rrugën e Kombit duke realizuar kështu ëndrrën serbe të Vuçiqit me shokë për ta pasur kurdoherë Kosovën kësisoj të ndarë e të përçarë me Atdheun – Mëmë…
Rama së bashku me Thaçin e Vuçiëin janë inisiatorët e projektit famëkeq të ndarjes, copëtimit e shkëmbimit të territoreve të Kosovës përkrahur nga Rusia e Franca e fatmirësisht kundërshtuar fuqishëm nga Merkel e Gjermania e më pas kur gjithçka plasi sheshit… edhe nga amerikanët… duke rikujtuar se i pari që e bëri zyrtarisht këtë gjë publike jo rastësisht ishte shefi i sigurisë kombëtare të kabinetit të Pres. Trump: Boltoni!!
Rama nuk la lloj forme shantazi, kërcënimi e presioni pa ju bërë kryeministrave Haradinaj e Kurti që ata ta hiqnin pa kushte taksën ndaj Sërbisë…
Që nga Beogradi ku ishte i dyti kryeministër i Shqipërisë pas Hoxhës në 1946 që vizitonte Serbinë e përkulej para flamurit serb… e më pas edhe nga Athina, Moska, Berlini, Parisi, Brukseli… Prishtina e Tirana!! Rama kurrë nuk ka reshtur se punuari e së vepruari zyrtarisht e privatisht kundër Kosovës e pro Serbisë kundër lidershipit të saj e në krah të Vuçiëit…
Rama është rast unikal në historinë e Shqipërisë teksa hodhi në Gjyq kryeministrin e Kosovës Haradinaj kur ky i fundit guxoi e tha publikisht të vërtetën e marrëdhënieve Rama – Vuçiq dhe të planeve të tyre djallëzore kundër Kosovës…
Edi Rama dhe Aleksandar Vuçiq

Edi Rama dhe Aleksandar Vuçiq

Rama është propaganduesi e promovuesi më i zellshëm e më i dhunshëm i idesë së Minishengenit Ballkanik shndërruar sot për “dipllomaci” në Open Ballkan çka është ashiqare ringjallja e ish Jugosllavisë dhe plotësimi i ëndrrës së kahershme serbomadhe të daljes në Adriatik, por edhe “një thike pas shpine ndaj Kosovës e kombit shqiptar në tërësi!”
-Rama mori Besat e Cakat në qeverinë e Tiranës e po kërkon të marrë edhe Vlora Çitakun, gjoja për të treguar mbarëkombtarizimin e tij, ndërkohë që realisht kanë qenë e janë Vuçiqët e Daçiqët që kontrollojnë çdo gjë në qeverinë e Ramës e madje kanë si këshilltar personal të tyre agjentin e Stanishiqit në kabinetin e tij, Batonin…
Rama ju tha shqiptarëve e kosovarëve që nga Prishtina se kush është kundër Thaçit e kush e shan atë: është Gomar [!!!]
Rama u betua mbi flamur e kryqëzoi duart mbi të me Ramushin e pas një jave nuk la fjalë poshtëruese e ofenduese pa thënë kundër Kosovës e vetë Haradinajt, të cilin e denigroi sa e si mundi…
Rama ç’nuk bëri ndaj qeverisë së Kosovës që ajo të hiqte taksen ndaj Sërbisë… por nuk ia doli dot…!!
Rama nuk pranoi ta priste në takim kryeministrin e Kosovës Kurtin duke i thënë publikisht se… nuk kemi pse të takohemi pasi nuk kemi se ç’të bisedojmë së bashku[???] ndërkohë që po ky Rama ynë priti me tapet të kuq në mes të Tiranës kriminelin serb Vuçiq… e ndërkohë që presidenten e Kosovës që ia tha gjithçka hapur në mes të Parlamentit të tij pranoi ta priste fshehurazi, me dyer të mbyllura e në errësirën e tij tinzake…
Rama që ndihmoi në rrëzimin e qeverisë së parë legjitime të Kurtit as që pranoi ta uronte atë për fitoren e rizgjedhjen e tij në zgjedhjet e 14 shkurtit…
Rama disa herë publikisht ka vlerësuar ndihmën serbo-maqedonase për tërmetin e frikshëm që shkaktoi viktima e dëme të shumta materiale në Shqipëri ndërkohë që ka injoruar haptazi e banalisht faktin se ishte Kosova e para që ju gjend vëllezërve të gjakut te vet si askush tjetër e sa hap e mbyll sytë…
Pas shitjes së Detit te greku… portit të Durrësit tek arabët… aeroportit të Vlorës tek turqit etj etj Rama është i vendosur t’i sjellë serbët e Vuçiqit në Durrës e maqedonasve të Zaevit t’u japë një copë Port po aty buzë Adriatikut… çka përben një plan sa të frikshëm po aq edhe të rrezikshëm për kombin e popullin shqiptar e veçmas edhe për Kosovën…
Rama e qeveria por edhe shteti e parlamenti i tij kurrë e asnjëherë nuk kanë pranuar të bëjnë publike një Deklaratë zyrtare që të dënojnë rëndë krimet e genocidin serb në Kosovë… vetë fakti se pesë ditë më parë që nga Shkupi ai deklaroi se duhet ta lemë pas e të mbyllim sytë ndaj së djeshmes, tregon se ai është i vendosur të mohojë e të amnistojë krimin e sadizmin serb ndaj Kosovës martire…
Rama, vazhdimisht ka nxitur grindjet e përçarjet mes lidershipit kosovar në Prishtinë e gjithnjë ka përdorur një gjuhe të poshtër në Tiranë kundër tyre ndërsa e kundërta ka ndodhur në raport me Sërbinë e Vuçiqin… të cilët ai duket se i ka fort për zemër…
Këto e plot bëma të tjera si këto të Ramës -kryeministër të Shqipërisë janë mëse të mjaftueshme për të gjykuar me qetësi e llogjike të ftohtë secili është Rama në raport me Kosovën e kosovarët… çfarë përfaqëson e mbron ai… kujt i shërbejnë politika e qëndrimet e tij… dhe pse teksa je mik për kokë me Vuçiqin që i vuri flakën Kosovës… e dogji dhe e vrau… e përdhunoi dhe e shkretoi… nuk mund te jeshë kurresesi mik edhe me Vjosa Osmanin e Albin Kurtin që e mbrojnë e i kanë dal për zot asaj! As me Kosovën e kosovarët të cilët i ke poshtëruar, tradhëtuar, shitur e ju a ke ngulur thikën pas shpine kaq shumë sa unë akoma nuk arrij ta kuptoj se çfarë presin akoma Kosova e kosovarët për të ta ulur ata ty Traun në Rrugën e Kombit… njëherë e mirë…
Ju mund të ndiqni çdo përgjigje për këtë term nëpërmjet RSS 2.0 feed. Ju mund të lini një përgjigje , ose Ndiqni nga faqja e juaj. Kategoria: Gazeta  Etiketat: , , , , , , ,

Lini një Përgjigje

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook