Pasi kalova kufirin… – nga Bilal Xhaferri

Bilal Xhaferri me kunatin Selfo Hoxha dale në Greqi pas arratisjes  (1969)

Bilal Xhaferri me kunatin Selfo Hoxha dale në Greqi pas arratisjes (1969)

Me 20 gusht të vitit 1969, Bilal Xhaferri shkoi në fshatin Ninat dhe pas 3 ditësh,
me datë 23 gusht ditën e shtunë 1969, ai u largua jashtë dëshirës së tij nga atdheu.
U largua me rastin e Festës së Hoxhës, (Festa e Bogazit) një festë e madhe
që bëhej dikur në vendin që sot quhet Livadhia.
Ai u largua drejt kufirit nga shtëpia e së motrës së tij, Antikas.
Ky që paraqesim është një dorëshkrim i tij në momentin kur ai kaloi kufirin.
Këtë muaj u mbushën 50 vite që prej shkrimit të kësaj flete.
.

Pasi kalova kufirin…

nga Bilal Xhaferri

Ishte fundi i prillit, një ditë e bukur me atë diellin pranveror, ku çdo gjë duket e qeshur e lulëzuar, përveç zemrave dhe fytyrave të atij populli të varfër dhe të rraskapitur. Tamam në atë dite të bukur pranverore mora rrugën e arratisë. Mbas kaq mundimesh dhe vuajtjesh në kufi me patrullën ushtarake e kalova kufirin dhe ja tani i dorëzohemi një shteti që e urrenim më tepër se çdo gjë tjetër për çfarosjen e racës çame. Kështu e sjell koha që t’i thuash derrit dajo.
Pasi u futa në tokën greke, duke rendur e duke vrapuar nga frika e patrullës ushtarake se mos më gjurmonin nga mbrapa, u pengova dhe u rrëzova buzë një përroi duke u shtrirë sa gjatë gjerë para 2 shkurreve të cilat u tundën nga rrënja. I shtrirë aty pa pikën e fuqisë rri e mendohem.. Deri tani çdo gjë më shkoi së prapmi, sa më tepër që qetësohesha aty aq më tepër i ndjeja dhimbjet e trupit që isha goditur e gërvishur dhe sa më tepër ftohesha e qetësohesha aq më tepër më dhimbnin gjymtyrët. (fq. 1)
Këto janë të mirat që ka sjellë partia dhe pushteti me xhaxha Enverin në krye. Këtyre të mirave e virtyteve u thërrasin urra, urraa oburra të ndërtojmë socializmin me forcat tona! Cilin socializëm? Me çfarë force? Të pangrënë e të paveshur.. Me çfarë force? kush kishte mbetur jashtë listave e apeleve të kampeve të përqëndrimit, burgjeve dhe punës së detyruar. Si ndërtohet socializmi kur polici me ushtarin të rrinë me automatik mbi kokë.
Tani e di fare mirë që tani jam i lirë, larg duarve të partisë e duke e parë veten time nga ana tjetër e telit me gjemba kam mjaft kohë të rri e të mendohem.
Kjo ishte liria që ju premtua popullit në kohën e luftës kur unë ende nuk kisha lindur. Kjo ishte barazia që do sillte partia duke ja marrë tokën atij fshatarit dhe duke i folur kulak, gjakpirës, bajazit. etj etj. Çfarë ndodhi në këtë moment? Erdh vëllavrasja, filloi urrejtja te njeri-tjetri se ju dha toka atij fukarasë, dembelit, atij që s’dinte t’i vente zgjedhën kaut apo kalit, dhe që u gjend i ngarkuar me toga të rënda. (fq. 2)
Dhe prap kthehemi te vuajtjet e jetës në komunizëm. Duke më kaluar në mendje brohoritjet dhe duartrokitjet “Rroftë partia”, “Rroftë Enveri”. Pse vallë? Çfarë bëri Enveri me Partinë? Kush ishte Partia? Me se u krijua kjo Parti? Kush ishte Enveri? A nuk ishte Enveri me parti që vret e pret dhe rron me gjakun e njerëzve të pafajshëm, e bëri popullin shqiptar rob të partisë së tij. E torturuan e munduan, e shtypi e shkretoi, i kalli tmerrin në zemër edhe fëmijës së djepit. Prishi virtytet shqiptare e kombëtare duke e bërë vendin një varr me kufoma të gjalla. E bëri spiunllëkun si punë të ndershme. Ka varrosur dhe vazhdon të varrosi sot e kësaj dite burra, gra, fëmijë në kampet e përqëndrimeve, në moçalet dhe kënetat e Myzeqesë. E bëri popullin rob në vendin e vet, në vatrën e tij. Shkatërroi traditat shekullore të burrërisë, prishi fenë, familjet, besën dhe nderin duke i zëvendësuar ato me ateizëm, me frikë, me spiunllëk, me tradhëti me turp, etj. Ky ishte përparimi që bëri komunizmi në vendin tonë. (fq. 3)
.
Bilal Xhaferri (Hoxha) (1935-1986)

Bilal Xhaferri (Hoxha) (1935-1986)

Vallë a ka mundësi që historia të tregojë se në Shqipëri toka polli vezë, lesh, mish, djath, etj?
Ku mund t’i gjente fshatari ato qoftë i pasur qoftë i varfër.
E më vonë o burra në kooperativa bujqësore, çdo gjë është falas, bashkohuni në kooperativë. E populli i mërzitur ja dërgoi menjëherë duke menduar se do të gjente një sistem më të mirë. Atëhere e panë dhe po e shohin me sytë e tyre të zinjtë e ullirit duke u bërë robër në pronën e tyre. Duke mos ditur se ishte ditë e djelë apo ditë e hënë, ditëve të pushimit nuk u dëgjohej emri gjakundi. Ky ishte komunizmi, kjo ishte partia mbi të gjitha, që na vuri zjarrin e që na kalli tmerrin. Ju trembëm vëllait, nënës, babait, shokëve e miqve se mos na jepnin te Partia.
Këto ishin proverbat e Marksit-Engelsit puno brenda mundësive, paguhu brenda nevojës.
Dhe tani rri i shtrirë këtu në pyllin e Çamërisë që është zaptuar me forcë nga greku. I dërmuar, i frikësuar e i vetmuar mendoi të ardhmen si? Ku? Çfarë do bëj? Si do më përfundoj jeta të gjorit?
E mblodha veten e u ngrita…
Ndihem i vetmuar larg gjirit të Atdheut. (fq. 4)
.
Marrë nga muri i Fb i Bilal Xhaferrit https://www.facebook.com/bilal.xhaferri.12/posts/716590842086543

 

Ju mund të ndiqni çdo përgjigje për këtë term nëpërmjet RSS 2.0 feed. Ju mund të lini një përgjigje , ose Ndiqni nga faqja e juaj. Kategoria: Gazeta  Etiketat: , , , ,

Lini një Përgjigje

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook