Nanat Shqiptare nuk kanë monument… nga Fritz Radovani

Kaliopi Dilo - Sheperi (1916-1991)

Kaliopi Dilo – Sheperi (1916-1991)

Nanat Shqiptare nuk kanë monument…

nga Fritz Radovani

Kaliopi Dilo – Sheperi

Në 70 vjetorin e përmbytjes së Shqipnisë…

Shpesh e përsëriste nji halla ime, Motër Gjyzepina Radovani, nji thanje, që ka shkrue At Konrrad Gjolaj: “As mos e mendoni se ka me mujtë kush me shkrue ndonjiherë se, shka kanë ba komunistët mbi Klerin Katolik dhe Atdhetarët Shqiptarë, edhe me i mbajtë mend të gjithë ka me u dashtë me u kthye Deti Adriatik në mereqep (bojë shkrimi), për me shkrue shka asht ba mbi Popullin Shqiptar. As mos u lodh me i mbajtë ndër mend… Ata që nuk i kanë provue ose pa me sy krimet e sigurimit, jo vetëm nuk kanë me i besue, por edhe me ua tregue, kanë me kërkue me i harrue shpejt…” Më duket se, po dalin fjalët e saja..!” (At K. Gjolaj O.F.M. “Çinarët”, faqe 106, viti 1996).
Nji tmerr i vërtetë me i mendue futat e zeza, velat si futa dhe degermijat e bardha që të shihte syni me vite të tana mbi kokat e grave dhe vajzave Shqiptare, tue fillue aty ku flitet e mendohet në gjuhën Shqipe, e deri ku ka pasë edhe vetem nji Nanë Shqiptare, që u ka dhanë kjoftë edhe nji ditë me pi qumësht prej gjiut vet foshnjeve në prêhën të Saj…
E pra, Ato Nana, ishin që i falnin Atdheut dritën e së ardhmës, shpresen e fitores dhe ua trashigonin me dashninë e pakufi Rinisë Shqiptare virtytin e Besës, Burrnisë e Bujarisë në Gjakun e tyne, tue ua mëkue me “bukë, djathë, e shka ka dhanë e falë i Madhi Zot!”
Ato Nana ishin dhe janë, që kanë provue ma shumë se kujtojmë né! Madje, ka edhe nga ata tradhëtarë që vazhdojnë me i dhunue Nanat Shqiptare me “yllin e kuq” në dorë…
Me “yllin sllavokomunist të Titos, Stalinit e Mao Ce Dunit… dhe tradhëtarit E. Hoxha!”
Po, ajo nuk asht “Nana Shqipni”! Nana Shqipni asht Ajo që u masakrue nga komunizmi dhe tradhëtarët e Atdheut, me “yllin e kuq” në ballë e në zemër… qysh prej vitit 1941…
Ato ishin Nanat Tona! Ato ishin Nana Shqipni!
Nanat Tona, ishin Ato Burrnesha që qëndruen mbi shkambijë atje naltë në Bjeshkët e Nêmuna dhe u varrosën dikund, ku sot, nuk ka asnjë shenjë as Dheu i zi kah Tepelena, bash Aty, ku thundra e tradhëtarit t’Atdheut vriste Motrat e Bijat e Tyne, si ndër Male e shpella, ku hasmi e bishat komuniste flinin bashkë tue u ushqye me Gjak Shqiptarësh…
Historia e Nanave Shqiptare asht shkrue prej kohës ma të vjetër dhe asht daltue në gurin e Trojeve tona, po edhe në drunin e kthyem në Gur… Atë dru nuk e kalbi as Toka!
Asht bash Ai dru që nuk la përjetsisht me u mbyllë Asnjë nga Ato Dyer që sot gjallojnë!
Asht bash Ai dru që nxjerrë xixa, e xixat sjellin Dritën e Shtëpisë, Gjakun e Rij Shqiptar!
Asht bash Ai dru që dora tradhëtare kërkoi me e vra natën për terr…
Asht bash Ai dru që rriti nji Mal ndër ma të naltit e Shqipnisë…
Asht bash Ai dru i Maleve të Sheperit të Zagorisë…
Asht Nana Jonë Shqiptare Kaliopi Dilo Sheperi…

Varret e familjes Dilo

Varret e familjes Dilo

Shikojeni mirë foton nalt! Shikojeni… Se sytë e Saj nuk mbyllen kurrma!
Ata sy, rrezatojnë Dritën e Pasosun, pikrisht, të Asaj Jete ku Ajo asht n’Amshim!
E duertë e Saja të lidhuna vazhdojnë me tregue dhimbjen e madhe prej së cilës, Ajo Nanë… me 25 Janar 1991, dha Shpirtin e Saj besnik në Familjen Dilo, nga masakrat e panjohuna barbare komuniste… I hodhën acid dhe e dogjën… e dhimbjet e plagës Nanën e mbyten, e mbytën barbarët… E pse? – Vetëm, pse ishte Burrneshë Shqiptare!
Ajo Nanë e Pavdekshme sot, më kujtoj mbi 500.000 Nana Shqiptare që djelmët e vajzat e Tyne, ua vranë, masakruen, torturuen, i rjepën dhe i dogjën persëgjalli, ua groposën dhe nuk i lanë asnjë shenjë varri të tyne… dhe nuk u ngopën… po masakruen, interrnuen dhe zhdukën edhe Ato Nana, që Trupat e Tyne u lanë me lotët që vazhdojnë me rrjedhë nga Sytë e Tyne plot dritë e shpresë… E dhimbje… si gjithë jetën e Tyne të Nderueme!

Nji përmendore modeste për nji Nënë të Madhe

Nji përmendore modeste për nji Nënë të Madhe

Nana Jonë e Ndjerë Kaliopi! Ju nuk keni Monument, sepse nuk mbajte kurrë ndër duer “yllin e kuq” të tradhëtarëve… Ndër duertë e Tua të bekueme Ju mbajtët edhe nji libër… Pikrisht, atë liber, ku shkruhet për Ty o Nana Jonë Kaliopi Dilo-Sheperi:

***
Kanë me kallzue se sa pjesë qiellit vrâni
Vdekja n’atë vorr. E atë botë i largët shtegtari
Të lehtë dhéun ka me t’urue, e t’paqta e t’buta
Shinat e boren: e, kur n’male t’veta
T’dredhojë ké stani, fëmijës ka me i kallzue
Shka ndjeu për ty. E fëmija e tij asobote
Emnin tand kanë per t’këndue, e vrrini e bjeshka
Gjithmonë i ri, tue njehë furitë e mnershme,
Ambël prej emnit tand kanë me jehue.
Me maje t’briskut kanë me shkrue mbi lisa
Me shkrola t’njohuna veç e prej barijve:
Kanë me u rritë lisat, përse sopata as rêja
S’e prekin landën, ku asht ravisë ai emën:
E tue’u rritë lisat kanë me u rritun shkrolat;
E kshtu ma t’kjarta mbas disa qindvjetëve
Nipat ma t’vonët kanë me i këndue, e emni
Sa t’bjerë dielli tokës ka me t’u këndue.
At Gjergj Fishta “Mrizi i Zanave”

Në shenjë Nderimi e respekti për Nanat Tona Shqiptare pa Monument!
Melbourne, Shkurt 2015

Lini një Përgjigje

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook