Marie Tuci (1928-1950) – Mirditorja që sfidoi komunizmin

Martirja e Kishes Marie Tuci (1928-1950)

Martirja e Kishes Marie Tuci (1928-1950)

Marie Tuci (1928-1950)

- Mirditorja që sfidoi komunizmin

Si e masakruan vajzën 22 vjeçare
dhe vdekja e saj makabre
me një mace të egër futur në thes…
Marie Tuci (12 mars 1928 -20 shtator 1950)
murgeshë shqiptare e masakruar nga regjimi komunist
mbas vrasjes së Bardhok Bibës.
Një nga 38 martirët e Kishës Katolike.
.
Marie Tuci - Një nga 38 martirët e Kishës Katolike.

Marie Tuci – Një nga 38 martirët e Kishës Katolike.

Nuk janë të paktë ata shqiptarë që guxuan dhe ngritën krye kundër diktaturës dhe komunizmit në Shqipëri. Shumë intelektualë dhe fetarë dolën kundër sistemit të egër, dhe fati i tyre dihet.
Ato u masakruan dhe u pushkatuan. Më me fat ishin ata që u burgosen për vite ose u internuan në kampe të ndryshme.
Mbase tortura e tyre ishte më e madhe se atyre që vdiqen, sepse në burgjet e komunizmit u kryenin krime të tmerrshme. Një prej emrave që ngriti krye kundër komunizmit ishte Marie Tuci.
Marija ishte një vajzë e re nga Mirdita, e cila sfidoi xhelatët e diktaturës komuniste, në emër të Zotit, përmes besimit katolik. Pas përmbysjes së komunizmit, historia e saj e trishtë u njoh në të gjithë vendin dhe më gjerë.
Maria, vdiq masakruar nga torturat e xhelatëve të diktaturës duke dhënë shpirt mes mundimesh të jashtëzakonshme.
Marie Tuçi, lindi më 12 mars 1928, në fshatin Ndërfushaz Mirditë, si e bija e Nikollë Mark Tucit dhe e Dilë Fushës.
Ajo ishte nxënëse e shkollës së mesme të motrave Stigmatine në Shkodër.
Më pas ajo zgjodhi rrugën fetare. Në vitin 1946, abati Frano Gjini e dërgoi mësuese në shkollën e Mirditës. Marie Tuci u arrestua pas reprezaljeve që u bënë në Mirditë nga qeveria komuniste, me rastin e vrasjes së Bardhok Bibës, sekretar i Partisë Komuniste në Mirditë.
Ajo vdiq në spitalin e Shkodrës mbas torturave çnjerëzore, më 20 shtator të vitit 1950.
Sakrifica e saj u vlerësua edhe nga Papa dhe nga Vatikani. Ajo renditet ndër 38 martirët e Kishës Katolike.
Për ta torturuar deri në vdekje, xhelatët e zhveshën dhe e futën në një thes bashkë me një mace e egër. Hetuesit e godisnin macen e egër me gjëra të forta duke e egërsuar më shumë. Maria vdiq duke e masakruar dhe e shqyer nga macja e egër.
Historia e saj u bë edhe më shumë e njohur përmes poezisë së Meti Fidanit.

.

Marie Tuci - Skeda e Martires

Marie Tuci – Skeda e Martires

Po vdes nanë, sot po vdes (Meti Fidani)

Nan’e dashtun, sot po vdes
më kanë futur, në një thes
lakuriq, tok me një mace
më kanë mbyll, në thes linace
.
N’burg të Shkodrës, po m’del shpirti
po ma merr nan’, shef Seiti
jashtë thesit, shqip po flasin
më shqelmojn’, e më godasin
ligësia, nuk ka ngjyrë
shqelm në bark, shqelm në fytyrë
.
Po vdes nanë, sot po vdes
një lëmsh gjaku, brenda n’thes
nuk ka vend imagjinata
kriminel, shpirtzinj si nata
më kanë ça, bark e zorrë
hajde nan, e ver’ një dorë
.
Mbaju nan’, mbaju burrneshë
më sill teshat, e m’vish murgeshë
mos qaj nan, jam bij Mirdite
s’na kanë mposht, tash ndër vite
as dhe shkau, as dhe turku
as Enveri e as dhe burgu
bollshevikë e as titista
as hetues komunista
.
Po vdes nanë, moj un’ e zeza
shko më sill, një pal’ ndrresa
njëzetedy, sapo kam mbush
nuk du’ nan’, me m’qa kurkush
as n’Orrosh, e as Ndërfush
as në bjeshkë as atje thellë
as në Fan e as në Kthellë
as n’Kurbnesh, e as n’Selitë
as kurkund, nëpër Mirditë
.
Zoti nanë, ka pat’ mëshirë
më ka dërgu, të vdes e lirë
më sill ndresat, po të pres
po vdes nanë, sot po vdes!
 
 

 

Ju mund të ndiqni çdo përgjigje për këtë term nëpërmjet RSS 2.0 feed. Ju mund të lini një përgjigje , ose Ndiqni nga faqja e juaj. Kategoria: Gazeta  Etiketat: , , , , , , ,

Lini një Përgjigje

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook