Liqeni i Luciferit – nga Muç Xhepa

Luciferi

Luciferi

Liqeni i Luciferit

nga Muç Xhepa

“Neroni” i ngrirë mes e poshtë në liqenin, që Luciferi krijoi me lot, pasi tradhtoi Zotin, rënkonte netëve me zë.
Skënder Tufa, mik i imi, azilant politik në Zvicër prej shumë vitesh, më tregon në mesinxher një ngjarje të cilën e kishte mësuar në burg, Gulagun shqiptar.
“Pantera” merr në duar raportin, ulet në vendin, ku “Neroni” thurte planet kundër armiqve të brendshëm dhe të jashtëm, ndez abazhurin dhe lexon e përqendruar. Lotët s’e lënë të shohë qartë. “Të jenë të ikur nga spitali psikiatrik, apo vuajnë nga deluzioni… iluzioni. Rrena, rrena!” thërret si e marrë. Dëshminë e kishin dhënë ushtarët e shërbimit dhe punonjësi që mirëmbante varrin. Të nesërmen, jo në orën e caktuar, sepse pas varrimit e kish bërë zakon të shkonte me buqetë lulesh dhe qirinj. Lutej që t’i faleshin krimet. Priti të bjerë muzgu. Ashtu, në fshehtësi, mori Sulon, besnikun e “Neronit” dhe u nis për te varri. Vendosi të dy duart në pllakën e ftohtë, uli ngadalë kokën duke prekur me veshin e majtë mermerin e lëmuar. U drodh e tëra. Në fillim dëgjoi zhurmë. Përplasje duarsh mbi një gjë të fortë. Pëllëmbësh, grushtesh. “Neroni” kërkonte të çlirohej nga diçka që e kishte mbërthyer. Pastaj zëri. I tij. I mbytur. “Ndihmë, ndihmë, jam brenda! Liqen gjaku! I ngrirë!”.

Prushi i Kujteses - Tregime nga Muçi Xhepa

Prushi i Kujteses – Tregime nga Muçi Xhepa

Pranverë. Njerëzia kanë filluar të shpresojnë për ditë më të mira. Ai që mbyti vendin në gjak ka shkuar të gjykohet. I ktheu këmbët nga dielli, thotë populli. Miku im Jorgji Santo, punojmë mësues në të njëjtën shkollë, më fton për kafe tek hotel “Skampa”. Është i shoqëruar me një mesoburrë. Ulemi te veranda në katin e dytë, që shikon nga “Rrapi i Bezistanit”. Jorgji porosit fërnet, miku i tij dhe unë pije freskuese.
-Arbeni është kushëriri im i parë. Është mjek.
Arben Santo me sy inteligjentë, hundë malësori e fytyrë të tërhequr buzëqesh.
-Më ka folur Jorgji për ju.
-Jemi miq të besës.
-Familje të vjetra elbasanase.
-S’mjafton të qenurit nga i njëjti qytet. Duhen prova. Dhe, ne i kemi dhënë.
Jorgji ka të drejtë, them me vete. Kemi folur hapur për gjendjen e rëndë ekonomike. Natyrë impulsive, varfëria ekstreme e nxënësve, e revoltonte aq, sa shpërthente me të shara të hidhura kundër “Neronit”.
-Arben na trego si ia bëre autopsinë… ekzaminimin për të zbuluar shkakun e vdekjes… Shtrirjen e sëmundjes.
Jorgji s’i përmend emrin kufomës.
-Si çdo të vdekuri tjetër.
Arbeni buzëqesh me sy.
-Raportin e autopsisë. Si ta besuan.
Jorgji më shkel syrin.
-Petrit Gaçja më rekomandoi. Vetë s’besonte… s’donte ta besonte se kishte vdekur…
Edhe Arbeni s’ia zë emrin.
-Përse, mund të ishte gjallë… vërtet.
Jorgji s’e mban të qeshurën.
-Jashtë çdo dyshimi. Organet i ishin bërë blozë… duhej të kish mbaruar… ditë më parë.
Eh, ashtu bënë për Leninin, Stalinin… punë djajsh them me vete.
-Mënyra si po ma tregon, më ngjeth mishtë.
-Duro se ka edhe më.
Skënderi buzëqesh.
“Ç’bëre moj Nënë Tereza”, – i tha Papa shenjtores, kur u kthye ajo nga vizita në Shqipëri. “Vajte te varri i djallit. U lute t’i faleshin mëkatet”.
-Në fakt të tërëve na bëri shumë përshtypje sjellja e saj.
-Që prej asaj dite, “Neroni” ra në qetësi. Liqenin e Luciferit e shkrinë lutjet e Nënë Terezës.

.

Ju mund të ndiqni çdo përgjigje për këtë term nëpërmjet RSS 2.0 feed. Ju mund të lini një përgjigje , ose Ndiqni nga faqja e juaj. Kategoria: Gazeta  Etiketat: , , , , , , ,

Lini një Përgjigje

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook