“Lëviz si Flutur – picko si Greth!” – Me rastin e vdekjes së Legjendës së Boksit – Muhamet Ali

Muhammed Ali rrezon Sonny Liston

Muhammed Ali rrezon Sonny Liston

“Lëviz si Flutur – picko si Greth!”

Me rastin e vdekjes së Legjendës së Boksit – Muhamet Ali –  

i njohur në rini si Casius Clay!

Nuk mund të jetë i përvuajtur
nji njeri aq i madh
sa ç’jam unë…
Muhamed Ali

Muhammed Ali (1942-2016)

Muhammed Ali (1942-2016)

Grushtat dhe fjalët e ️tij ishin ️️të ashpra dhe ️të shpejta, aftësitë e ️tij prej boksieri e bënë ️Më të Madhin jo vetëm në mendjen e tij, po edhe në sytë e ️krejt Botës…
Muhamadd Ali, i lindur Casus Marcellius Clay Jr., i luftoi kundërshtarët e tij jo vetëm përmes grushtave po edhe me talljet, ai e habiti botën e gazetarëve me vetmburrjet e tij te famshme dhe i zemëroi tejet qeveritarët ️me fjalimet e tij kundër luftës, duke u bërë kështu jo vetëm boksieri më i madh i Historisë së Boksit, po edhe ndër Pacifistët më të njohur kundra Luftës dhe të Drejtave njerzore.
Interesi i ️tij për boksin nisi në Louisville, Kentucky, në moshën 12 vjeçare, mbas raportimit për ️një biçiklete ️të vjedhur ️tek një oficer policie i quajtur Joe Martin, i cili qe edhe trainer boksi, Ai e këshilloi Clay-n e ri e të nxefur ️që nëse donte t’ua “zbuste shpinën” ndokujt, ️ishte ️më mirë ️t’i futesh ringut!!! ️Për 6 vjet rresht, Clay fitoi 6 “Doreza ️të Arta” të Kentucky, 2 “Doreza ️të Arta” kombëtare si dhe 2 tituj ️të organizatës Nationale ️të atletëve amatorë. Pak muaj ️mbasi mbushi 18 vitet, fiton Medaljen e Artë ️ të peshave ️të rënda në 1960, në Lojra Olimpike të Romës, ️ku mundi bindshëm një boksier polak. Historia tregon ️që mbasi u kthye në atdhe, edhe ️pse ️me medaljen e artë në qafë, iu refuzua shërbimi në një restorant ️për shkak ngjyrës së lëkurës!!! Sipas gazetarëve ai e hodhi medaljen ë artë në lumë ️nga zemërimi, kurse të tjerë s’e pranojnë kët gjë… dhe thonë se Aliut i humbi medalja!!!
36 vjet ️më vonë, ajo medalje iu kthye sërish në ceremoninë e Lojnave Olimpike në 1996, në Atlanta, ️ku Muhamet Ali kishte nderin të ndezë pishtarin olimpik, rast të cilin Ai e quajti: “…️️️nji ️nga mirenjohjet më ️të mëdha ️të karrierës ️së tij sportive!”
Ali u kthye në Boksier profesionist, mbas lojnave Olimpike ️të Romës, ku fitoi 19 ndeshje ️me rrallë. ️Për ️shumë ️nga ️ato ndeshje dhe intervistat e shumta që jepte, Ai njihej tashmë si “The Luisville Lip!” – (buzëmadhi Louisvillit), ️mbasi parashikonte madje ️édhe se në cilin round ️do t’i rrëzonte kundërshtarët e vet.
Më 1971, rekordi i Tij i përkryer ️do ta vinte përballë me të pamundurin tjetër – kampionin e botës – Joe Frasier,  një betejë epike ️që gazetat e sportit e quajtën: “Ndeshja e Shekullit”, e ku secilit bokser iu pagua shifra (e papaguar kurrë deri athere) 2. 5 milion $. Në historinë e boksit nuk kish ndodhur që një ndeshje boksi të ndiqej ️nga 300 milion shikues në mbarë botën. Rivaliteti mes ️të dy boksierëve tashmë qe kthyer në legjendë! Ali i mrekullonte mediat dhe nuk rreshte ️me talljet e tij, shpesh edhe me rimë ndaj Joe Frazier: “Unë ️do jem fantazma e frikshme e boksit! Ali ️është kampioni i vërtetë e çdokush tjetër ️është veç fallco!” Ali iu drejtua Frazier me shprehje “Xhaxha Tom!” dhe nuk munguan as fyerjet raciste! Ndeshja filloi ️me grushta ️të fuqishëm e kundërsulme ️nga ️të dy boksierët. Në roundin e 15, Frazier i lëshoi një grusht ️shkatërrues me të majtën ️që e hodhi Ali në tapet  – ishte e treta herë ️në krejt karrierrën e Tij ️që Muhammed Ali e shihte veten në knocked down. Ajo qe humbja e parë e Muhamed Ali në 32 ndeshje si profesionist.
Në ️të njëjtën kohë ️krahas boksit, ai e sfidoi haptas realitetin kokëfortë dhe kërcënues racist ️herë me grushta të tmerrtë dhe shpesh me shprehje thumbuese të pashoqe!
Qysh prej viteve ’60, ️ai ️u bë ️nga ️më ️të famëshmit e Botës. ️Deri nga fundi i viteve ’70, arena e ringut kishte si kryefjalë emrin e tij Muhamed Ali! Vitet e fundit të karrierës edhe ️pse nuk ️ishte ️më i fortë si dikur, ️në shfaqjet para publikut, emri i Muhamet Alit ️gjithnji ngjallte buzqeshje dhe besim nëpër glob!

Muhammed Ali (Cassius Clay)

Muhammed Ali (Cassius Clay)

Kur zbriti në ring ️dhe fama e tij u përhap me shpejtësinë e dritës, diçka e rrallë ️për ️një boksier të peshave të rënda… Ai i ktheu ndeshjet e boksit në spektakle tërheqësë të jashtzakonshme, ️po edhe me përçmimin dhe shpërfilljen e kundërshtarëve si askush tjetër, përmes fjalësh të shumëngjyrshme si para, gjatë dhe pas ndeshjeve, dhe mburrjet e tij ️kur kishte mikrofonin para duarve u bënë proverbiale…
Para ndeshjes së tij të parë ️në peshat e rënda, ️kundër kampionit Sonny Liston në ’64 , ️ai mori ️një autobuz ️me qera, dhe ditën e nënshkrimit të kontrates shetiti te shtëpia e Listonit, ku në njerën anë të autobuzit qe shkruar: Boksieri më i ndritshëm i Botës. Bile shkoi ️édhe ️më ️tej ️duke e deklamuar vetë të njejtën thënie ️me megafon ️nga dritarja e autobuzit…
Përpara ndeshjes, Clay përkrah trainerit ️të tij Drew “Budini” Brown, thirri frazën ️e tij të famshme që do ta përcillte gjithë jetën e do të mbetesh në Histori: Vallzo si Flutur e picko si greth.
Kështu jetoi ai gjithë jetën majë gishtave – duke vallzuar sa ️para e ️pas, ndërkohë ️që trungu i trupit  qëndronte pa lëvizur si statujë  e ndërkohë këmbët e tij nuk ndaleshin në nji vallzim të panjohur e mahnitës që u quajt Vallzimi i Aliut!!!! Mohamed Ali, përpara se të ishte fitues në tapëtin m litarë të ringut, ishte fitues psikollogjik… ai qe aq i zoti, sa në fillim bindte veten në fitore e me pas e çmontonte kundërshtarin duke qenë po aq i fortë sa edhe provokator psikologjik…
Në vitin 1965, një dite mbas fitores ️me mbi Sonny Liston, Casius Clay – shpalli bashkimin ️me Islamin e ndryshoi emrin në Cassius X, ku me X – ai simbolizoi emrin e panjohur hequr paraardhësve ️të tij 100 vjet ️të shkuara ️nga skllavopronaria.
Një vit ️me vonë ai e quajti veten emrin Muhamet Ali ️nga prijësi i islamit: Elijah Muhammad, të cilin shumë komentatorë të njohur refuzuan ️ta thërrisnin ️me ️kët emër, përveç Howard Cossel, ️i cili u bë ️një ️nga mbështetësit dhe ️miqtë e ️tij më të mirë. Vdekja e ️Tij ️ndodhi të premten, në moshën 74 vjeçare, dhe erdhi ️mbas ️një beteje ️të gjatë ️me sëmundjen e Parkinsonit. Muhamed Ali u diagnostikua në 1984, 3 vite mbasi kish varur dorezat e boksit… ️Një karrierë ️që e kish filluar si amator 12 vjeçar, i gjatë e i hollë ️nga Louisville, i shtetit të Kentucky, ku edhe veshi Dorezat e Boksit ️për herë ️të Parë
Mohammed Ali ️la ️pas të shoqen Lonnie (e katërta) dhe 9 fëmijë, mes ️të cilëve edhe e bija Laila, ️e cila ndoqi udhën e ️të atit ne fushen e Boksit!

Përkthyer dhe përshtatur nga shtypi i sotem amerikan!

Mohamed Ali (1942-2016)

Mohamed Ali (1942-2016)

Ju mund të ndiqni çdo përgjigje për këtë term nëpërmjet RSS 2.0 feed. Ju mund të lini një përgjigje , ose Ndiqni nga faqja e juaj. Kategoria: Gazeta  Etiketat: , , , , , ,

Lini një Përgjigje

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook