Edvin Dallaverja – nga Ylli Dylgjeri

Edi Rama -
Edi Rama -

Edvin Dallaverja

nga Ylli Dylgjeri

…Dallavera nëpër zyra, dallavera në pazar,
dallavera me të huaj, dallavera me shqiptar’
Vetëm, vetëm dallavera, dhe në dëm të këtij vendi
që ju rriti, që ju ngriti, që ju ngopi, që ju dendi…!

M’u kujtuan vargjet e “Hakerimes” të të madhit Ali Asllani… dhe shkëputa ca vargje.
Vargjet e hakërrimës se Dallaverave:
Më jep të jap, të marrim të dy përfitime. Ky është Kryeministri Ynë. Ky ka qënë që në rini kur ndrronte monedha floriri me një kryetar të lartë të një mediaje shqiptare, kur ndrronte shoqëri, kur ndrronte gra, kur ndrronte parti… kur ndrronte gjithçka vetëm ndrresat jo! Pisanjos. Por dallaverexhiu sot është i kapur mat.
Dallaverexhiu sot po hesht.
Dallaverexhiu sot s’po di ku të rri, në Shqipëri apo Arabi?
Dallaverexhiun sot s’e mbrojnë dot as të tijët. Janë strukur.
Dallaverexhiut sot i është çakorduar busulla, shkon nëpër borë, shkon në Prizren, del në ballkon ndez qirinj, bën poça, nxit gocat e kuvendit të hidhen si gratë suliote nga shkëmbi për Te, nxjerr Batonin t’i heqi tamponin… por është i plagosur rëndë.
Nuk ka shpëtim.

Erion!
Përgatit funeralin e Tij politik.
I harruar qoftë emri i Tij…

Ju mund të ndiqni çdo përgjigje për këtë term nëpërmjet RSS 2.0 feed. Ju mund të lini një përgjigje , ose Ndiqni nga faqja e juaj. Kategoria: Gazeta  Etiketat: ,

Lini një Përgjigje

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook