Arkivi për Kategorin » Shqipja e Dialektit «

Lym Darrasa… i përgjigjet popllit m’inbox

Lym Darrasa… i përgjigjet popllit m’inbox -U bo i kohë e gjatë që s’je dukë o Lym Darrasa, – m’shkrunte njoni ka ca ditë, – apo pret ene nja 20 muj Lexo Me Teper.

“Pasunia që na lon të parët ton… nuk do t’jetë ene për shum kohë…”

“Nuk do t’jenë ene për shum kohë… – thotë Xhemoli” shkruar nga H.E.K Në kryqzimin që lidh “Shallvaret” me rrugën “Refik Toptani” (Myslym Shyri), takojmë Xhemolin. Le e rrit m’Tiron. Lexo Me Teper.

Lym Darrasa bohet gjallë!!!

Lym Darrasa bohet gjallë!!! Ho mer çuna, m’harrut e?! Hiku ne Lym Darrasa me qerët paski thonë…! Vallaj, drejt kini me thes, kom mbetë mas punve t’ronsishme, veç ime hoqa kallaren, Lexo Me Teper.

Pse u injorua Dialekti i Elbasanit? nga Shefqet Deliallisi

Pse u injorua Dialekti i Elbasanit? nga Shefqet Deliallisi (Shkëlqimi dhe rënia e elbasanishtes…) Ishte viti 1916. Shqipëria ishte e pushtuar nga austriakët. Një grup personalitetesh dhe gjuhëtaresh mbarëshqiptarë dhe të huaj, në Lexo Me Teper.

Katër Poezi dhe shumë humor nga Meti Fidani

Katër Poezi dhe shumë humor nga Meti Fidani Qepa Bozhgradare Dikur dë Miras zbrita që ngaj Nikolica mbledhur qepët arash kapica-kapica Të gjeta dë bashtët qep’ thurnje kurorë të kish hipur nuri… qëndisur me dorë Selvi kishe shtatin dhe belin e Lexo Me Teper.

Hallet e Hallë Qomilit tregim nga Ylli Demneri

Nji vetparaqitje nga Ylli Demneri… Më ka pëlqyer gjithmonë humori, po aq sa vetmia apo heshtja poetike. Jo vetëm humori i të tjerëve, por dhe kur e shkaktoj atë Lexo Me Teper.

Letër nga goc’e Tiranës (Gazeta Korça, 3 dhjetor 1909)

Letër nga goc’e Tiranës (Gazeta Korça, e enjte, 3 dhjetor 1909) *** “Urime për gazetën Korça. Kur kënova në fletët të ndershme “Korça” letrën me firmën “Belkis” niva  nji gëzim të paprashëm në Lexo Me Teper.

Mall e mërzi… poezi nga Ernest Koliqi

*** Prej Bep Çobës, e lexova kët poezi – ndër ma të amblat e Koliqit… Nji poezi malli dhe moshe, nji poezi kushtue sa nji mikut aq edhe vedit… nji poezi që Lexo Me Teper.

“Veç Allaarbënorë sun po bâhemi…” Mrrela (Ibrahim Dalliu)

“Veç Allaarbënorë sun po bâhemi…” nga Mrrela (Ibrahim Dalliu) Si mos të qeshim? Zotit shyqyr! Kimi nji Shqipni dy fisesh, Toskë e Geg; Mysliman e Krishten; Synnie e Begtashi; Katolik e Ortodoks; Bejlerë Lexo Me Teper.

Nji hokë Malsie, n’gjiuhë Tropoje… nga Ilir Seci

Nji hokë Malsie, n’gjiuhë Tropoje… nga Ilir Seci “Ishin kanë njiherë e nji vaktit në Padesh nji burrë me grue n’oborr të Kullës kah rrinë… veç kur i cubitet mendja grues Lexo Me Teper.

“Kanga e Gjergj Elez Alisë”, me komente të Ullmar Qvick

“Kanga e Gjergj Elez Alisë” me komente të Ullmar Qvick Gjergj Elez Alia është një hero i të këngëve epike të quajtura Cikli i Kreshnikëve. Kënga Gjergj Elez Alia u regjistrua nga Lexo Me Teper.

Pse duhet me folë në dialekt? Marsida T.N.

Pse duhet me folë në dialekt?  Marsida T.N. Dialekti osht rronja e gjithësekujt, ne prej aty merr kuptim egzistenca cilitdo prej nesh. Me folë në dialekt nuk osht mbrapambetje, si trumpetisht Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook