Arkivi për Kategorin » Kafe letrare «

Rreth shtëpisë tonë sillen hajdutë – tregim nga Ramiz Gjini

Rreth shtëpisë tonë sillen hajdutë tregim nga Ramiz Gjini Kabil Bokali, u kthye nga qyteti dhe hyri në katund andej nga ora dhjetë e darkës. Qe vjeshtë e mbrame; dhe shirat e ftohtë, Lexo Me Teper.

Tri ftestat – tregim nga Ervin Nezha

Tri ftestat tregim nga Ervin Nezha Për Ditën Botërore të Librit këtë herë, pata marrë tre ftesa. E para qe nga Insituti i Bujqësisë së Rrethit, që organizonte mbrëmjen “Takim me një Lexo Me Teper.

Muret e absurdit dhe paradoksit të njeriut modern, në poezinë e Suzana Malajt – nga Emrije Krosi

…Në ciklin me poezi të Suzana Malajt, shpaloset bota shqiptare, ku njeriu është në kërkim të vetvetes, por mjegullat që mbështjellin kohën dhe historinë, po davariten, nëpërmjet vargjeve… përsosja e shprehjes artistike, ngjyrimet Lexo Me Teper.

Bukra Hysenukaj Kastrati
 – Cikël me poezi 2021-2022

Cikël me poezi 2021-2022 Bukra Hysenukaj Kastrati
 Prej kohësh e shoqnoj poezinë e Bukra Hysenukajt, si nji pasuni shpirtnore jo vetëm e saj po e krejt nji treve, që me siguri asht Lexo Me Teper.

Klithma kundër dhunës, një metaforë postmoderne në poezinë e Barie Çupit – nga Emrije Krosi

Klithma kundër dhunës, një metaforë postmoderne në poezinë e Barie Çupit. nga Emrije Krosi Poezia priret drejt kontekstit shoqëror, pa diskutuar formën ose stilin poetik të autorit. Në lidhje me poezinë, përgjithësisht Lexo Me Teper.

Poeticum & Poetë – poezi nga Erina Çoku

Poeticum & Poetë – poezi nga Erina Çoku In Poeticum Kjo poezi ngjizur me sytë e veshët e tu, gropë e errët në gojën tënde, gur me lak në qafën tënde, pellg me ujë nën Lexo Me Teper.

Tani e di përse burrat shkojnë në luftë – poezi nga Mimoza Ahmeti

Tani e di përse burrat shkojnë në luftë poezi nga Mimoza Ahmeti Burrat janë lule Të bëjnë të fluturosh pa kuptim Dhe sa më pakuptim aq më tërheqës ai fluturim drejt tyre Pasioni është formë Lexo Me Teper.

Poezi të Bardhyl Londos si Requiem për ikjen e Poetit në përjetësi…

Bardhyl Londo (1948-2022) përfaqësuesi ma n’dritë i Gjeneratës së Poetëve të viteve ’70, Jo ma larg se dje, e përcolla përvjetorin e Ikjes së Frederik Reshpjes, me disa mendime të Shpëtim Kelmendit, Lexo Me Teper.

Dashnia nuk fiton gjithmonë, asht ciklike edhe ajo… – nga Astrit Cani

Dashnia nuk fiton gjithmonë, asht ciklike edhe ajo… nga Astrit Cani   Nja tre vjet kam jetue në Tiranë, në kohë të Salës. N’at kohë kam maturue edhe idénë e plotë mbi atdheun, Lexo Me Teper.

A e din se… – poezi nga Rozafa Shpuza

A e din se… poezi nga Rozafa Shpuza A e din se biçikletën e msova para abetares e gjunjt e coptuem prej rrëzimit i lyva me pështym tue i hukatë fort, prejse m’erdh marre Lexo Me Teper.

Perla poetike të poetit heretik Fatos Arapi – Në nderim e kujtim të tij, përgatiti Anton Çefa

Perla poetike të poetit heretik Fatos Arapi Në nderim e kujtim të tij, përgatiti Anton Çefa Stuhia Njërin krah të pulëbardhës e mbushte jugu tjetrin krah tramundana. Në gojë të dallgëve e reve klithja e zogut Lexo Me Teper.

Ky moskuptim i përjetshëm i dashnisë – poemth nga Jozef Radi

Ky moskuptim i përjetshëm i dashnisë poemth nga Jozef Radi Ti s’e din sa të kam dashtë, as un’ s’e di n’se m’ke dashtë po njaq, ndoshta në t’vërtetë s’jem dashtë kurrë o ndoshta jemi Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook