Arkivi për Kategorin » Kafe letrare «

“Nën qarr po rrinte vasha” – tregim nga Anton Pashku

“Nën qarr po rrinte vasha” tregim nga Anton Pashku Syni s’e sheh synin matanë hundës zemra e sheh zemrën matanë bjeshkës (Thuhej dikur në Has) 1. Qetësinë, befas, e zhdavariti rrokullisja e një guri. 2. Mbasi guri Lexo Me Teper.

“Revolta e gërmave” – tregim nga Laura Olldashi

“Revolta e gërmave” tregim nga Laura Olldashi -Zonjë? Ajo kthen kokën. Një djalosh i ri i buzëqesh. -Deshët gjë? -Kur po ecnit ju ranë këto. -Çfarë janë? – dhe zmadhon rrumbullakësin e syve. Në duart e djalit Lexo Me Teper.

Eugenio Montale – Nga libri Eshtra sepiesh – Pakti 2008

Eugenio Montale - Nga libri Eshtra sepiesh – Pakti 2008 Limonat Ndigjomë, poetët laureatë përsillen vetëm ndër bimësitë me emra pak të njohur: bushe ligustra a dashtra. Unë, për vete, dashuroj rrugët që të nxjerrin ndër hendeqe Lexo Me Teper.

Për hatër t’nji poezije të vetme… – nga Rainer Maria Rilke

Për hatër t’nji poezije të vetme* nga Rainer Maria Rilke Ah, poezitë vlejnë kaq pak, kur i shkruan tepër herët në jetën tënde. Të duhet me pritë me mbledhë t’kuptuarin dhe amëlsinën Lexo Me Teper.

Vjollca – e Gëtes Johan V. von Gëtes në Gegnisht… dhe do refleksione nga Artan Kafexhiu

Vjollca – e Johan V. von Gëtes në Gegnisht dhe do refleksione nga Artan Kafexhiu Është një libërth me përkthimet e Johan V. von Gëtes, i cili më ka mësuar që 10-12 Lexo Me Teper.

Koha e tejshkuar e përdhosjes së Republikës – poemë nga Emrije Krosi

Emrije Krosi Koha e tejshkuar e përdhosjes së Republikës poemë nga Emrije Krosi I Ej, Shën-Republika* ime, e përdhunuar nga bijtë e tu bastardë, sa herë të kemi pyetur për dreq: edhe ti o Brut? Tehun e thikave Lexo Me Teper.

Trasta e Perikli Jorgonit – nga Leka Ndoja

Trasta e Perikli Jorgonit nga Leka Ndoja Mbas vitit ’90 – u ndesha në rrugë me nji njeri me trastë të madhe me nji libër kaba, format B3. Isha fokusu te trasta Lexo Me Teper.

Një libër koral i dhimbjes dhe vuajtjes, ndërkaq edhe universal… – Botohet në Itali romani “Rugët e ferrit” i shkrimtarit Visar Zhiti

Një libër koral i dhimbjes dhe vuajtjes, ndërkaq edhe universal… Botohet në Itali romani “Rugët e ferrit” i shkrimtarit Visar Zhiti “Kjo është dëshmia e tragjedisë së jetuar në heshtje nga mijëra Lexo Me Teper.

Lame Fandi ose humanizmi i madh në një libër të “vogël” – parathënia e librit nga Jozef Radi

Lame Fandi ose humanizmi i madh në një libër të “vogël” parathënia e librit nga Jozef Radi Harallamb Fandi, sjell së fundi librin me tregime: “Pranverë brenda vjeshtës” ku, edhe pse në Lexo Me Teper.

Dielli dhe Rrëkerrat – Poemë nga Faslli Haliti (1972)

Kjo është poema që dënoi Faslli Halitin. Një poemë shumë moderne, po të mendosh që është botuar në 1972. Shumë guximtar Faslliu! Dielli dhe Rrëkerrat poemë nga Faslli Haliti (1972) Çatia e shtëpisë sime është Lexo Me Teper.

Letër e t’Munguemit poezi prej Vinicius de Moraes (55 Poezi)

Letër e t’Munguemit poezi prej Vinicius de Moraes marrë nga libri 55 poezi – në shqip nga Jozef Radi Miqtë e mi, n’se gjat largimit tim, rastësisht vreni se asht tue kalue e dashtuna jeme, mbajeni Lexo Me Teper.

Mbi kruskotin tim… libri i Arjola Kondakçiut – nga Shpend Sollaku – Noe

Mbi kruskotin tim… libri i Arjola Kondakçiut nga Shpend Sollaku – Noe Këtë verë jemi si të çliruar nga zinxhirët. Robëria prej pandemisë, të paktën për këto momente, sikur është flakur Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook