Arkivi për Kategorin » Proza «

Pak rreshta për “Lyrën” dhe për Haxhiademin nga Jozef Radi

Pak rreshta për “Lyrën” dhe për Haxhiademin nga Jozef Radi “Lyra” e Et’hem Haxhiademit, e botueme në vitin 1939, asht pa as ma të voglin diskutim nji prej monumenteve të poezisë shqipe… E Lexo Me Teper.

Koha me humbë dashninë… tregim nga Jozef Radi

Koha me humbë dashninë… tregim nga Jozef Radi U ba kohë që largësitë s’i ndjej ma n’at njisinë e tyne bazë, po ndryshe… aq sa mundem me thanë se sa ma shumë Lexo Me Teper.

Lym Darrasa… i përgjigjet popllit m’inbox

Lym Darrasa… i përgjigjet popllit m’inbox -U bo i kohë e gjatë që s’je dukë o Lym Darrasa, – m’shkrunte njoni ka ca ditë, – apo pret ene nja 20 muj Lexo Me Teper.

Jeta… sa hap e mbyll sytë tregim nga Jozef Radi

Jeta… sa hap e mbyll sytë tregim nga Jozef Radi Bep Kanina e shtyu ngadalë karrigen dhe u ngrit sëbashku me pjatat e boshatisme t’asaj darke dhe eci drejt lavamanit. Mblodhi me Lexo Me Teper.

Lym Darrasa, mush faqet e para t’gazetave…

Lym Darrasa, mush faqet e para t’gazetave… Ho mer çuna, murët vesh gjo e, u bo i javë qi emni Lym Darrasës ka mush rrugët, faqet e para t’gazetve, npër kafe Lexo Me Teper.

Kavak Hysa s’harroi të buzqeshë… tregim nga Jozef Radi

Kavak Hysa s’harroi të buzqeshë… tregim nga Jozef Radi (mbështetur mbi një rrëfim të vërtetë) -Do t’i vras, për at zot që na jep bereqetin do t’i vras… Ja me këto duar Lexo Me Teper.

Jena bo krejt Rilinsa… Lym Darrasa

Jena bo krejt Rilinsa… Lym Darrasa He mre, e muret vesh eee… Desht s’desht u bom ne Rilinsa…! Jo vallaj, hala s’e keni mor vesh… Nishti mo kadal, ne mos t’ju nigjoj Lexo Me Teper.

Natë andrrash… tregim nga Jozef Radi

Natë andrrash… tregim nga Jozef Radi Pranvera ndjehej n’ajri dhe pylli m’shfaqesh gjithkund në pritje… nganjiherë m’dukej si ajo bisha që rrin gati me të msye… i mjaftonin veç pak ditë Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook