Arkivi për Kategorin » Poezia «

Pak poezi për ata që marrin detin… nga Jozef Radi

 Pak poezi për ata që marrin detin… nga Jozef Radi Nga libri “Fletorja e Vjeshtës” 2011 Në ciklin e fundit të librit “Fletorja e Vjeshtës”, tema e emigracionit ze nji vend mjaft Lexo Me Teper.

Requiem për Pashko Gjeçin Jozef Radi (Fletorja e Vjeshtës)

Requiem për Profesor Pashko Gjeçin… Jozef Radi (Fletorja e Vjeshtës) u shue si qiri nji njerì… jo, s’u shue bota u shue pak homer, pak gëte, pak dante shqipnie u shue shum njeri Lexo Me Teper.

Me mbetë andërr… poezi nga Jozef Radi

Me mbetë andërr… poezi nga Jozef Radi (Dikur… kisha lanë nji shënim delikat dhe disi ironik… …Kohë ma vonë u riktheva te shënimi, e gjeta njaty të paluejtun e të papëlqyem… Edhe pse u Lexo Me Teper.

Jo, s’janë të lirë ata që ngrejnë rrethime… Jozef Radi

Jo, s’janë të lirë ata që ngrejnë rrethime… poezi nga Jozef Radi (nga Libri “Fletorja e Vjeshtes”) E gjej t’arsyeshme që kët poezi të shkëputun nga libri “Fletorja e Vjeshtës”... dhe të Lexo Me Teper.

Dhjetë poezi nga libri “Kujtesa e Mjegullës” i Jozef Radit

 Dhjetë poezi nga “Kujtesa e Mjegullës” Jozef Radi – RD Apokalips Bota po u përgatit kapelet të mbeturve pa kokë… Ndër arkivole pafund monton gjithfarë hekurishtesh e nëpër muzg ato shfaqen të frikshme si autoblinda… Në kët çmendinë Lexo Me Teper.

Jetoj nën nji strehë me vrasësit e poetëve… Jozef Radi

Jetoj nën nji strehë me vrasësit e poetëve… nga Jozef Radi ***** Jetoj nën nji strehë me vrasësit e poetëve ndërrojmë cigare në ditët e përzishme e flasim për njerëz të ikun me lavd Lexo Me Teper.

Filozofi e së përditshmes… poezi Jozef Radi

 Filozofi e së përditshmes… poezi nga Jozef Radi Asht ma mirë me dashtë dritën se me urrejtë dimnin, asht ma mirë me e pritë rrezen e agut se me t’pritë ajo… asht ma Lexo Me Teper.

Lamtumirë Lindë, Lamtumirë mikja ime e mirë… Jozef Radi

Lamtumirë Lindë, Lamtumirë mikja ime e mirë… nga Jozef Radi Linda Ihsani, nji nga miket e mia të mira të mbasnantëdhjetës, prej sot s’asht ma mes nesh… Iku me at ngutin e saj të heshtun me Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook