Arkivi për Kategorin » Arkivi Jozef Radi «

Lotët e Babës… tregim nga Desantila Qerimaj

Kur ma së pari, shfaqesh bindshëm… Jozef Radi Desantila Qerimaj, shfaqet për të parën herë seriozisht në botën e letrave përmes këtij shkrimi mjaft domethanës. Ajo na dëshmon qetsisht se asht Lexo Me Teper.

Zoja që nuk din me harrue… cikël poetik nga Jola Zadrima

Për poezinë e Jolës… nga Jozef Radi Të shkruesh diçka për poezinë e Jolës, mbasi je thekë n’leximin e rileximin e këtij cikli prej ma shumë se dhjetë poezish, s’asht fort Lexo Me Teper.

Pse 1 korriku është dita e vërtetë e futjes në Ambasada…

Pse 1 korriku 1990, është dita e vërtetë e futjes në Ambasada… Historiografia shqiptare në mënyrë sistematike ka dëshmuar deformimin dhe manipulimin e së vërtetës, bile shpesh herë ka ndodhur t’i Lexo Me Teper.

Tabakhania – poemë Fernando Pessoa (përk. Jozef Radi)

Fernando Pessoa (13 qershor 1888 – 30 nentor 1935) Kjo Poemë magjike e Fernando Pessoa-s, mund të shijohet prej gjithkujt, po në veçantiprej atyne që mbrrijnë me e kuptue mundimin me e sjellë sa Lexo Me Teper.

Vinicius de Moraes – Gjashtë poezi – Jozef Radi (2)

Vinicius de Moraes - Gjashtë poezi – perkthye nga Jozef Radi (2) “Eh, sa jam lodhë me de Moraes-in, po edhe ai ama ma ka shpërblye shumfish..” j. radi Soneti i Montevideos Mos qesh Lexo Me Teper.

A ka pasë diktator Shqipëria e diktaturës? esse Jozef Radi

  A ka pasë diktator Shqipëria e diktaturës? esse nga Jozef Radi Shpesh kam shkruar dhe folur për diktaturën në Shqipëri, pa e anashkaluar asnjiherë diktatorin… Në reflektimet, shënimet, bisedat dhe shkrimet mia Lexo Me Teper.

Doli libri: “…Duke i kujtuar, më dridhet zemra!” – Neriman Hoxha

“…Duke i kujtuar, më dridhet zemra!” – Neriman Hoxha Doli nga shtypi libri me kujtime i Neriman Hoxhës “…Duke i kujtuar, më dridhet zemra!”, botim i Shtëpisë Botuese KLEAN. Nji rrëfim Lexo Me Teper.

Dossier: Kampi i Kuçit të Kurveleshit (i 100 Intelektualëve)

Kampi Kuçit të Kurveleshit ose Kampi i 100 intelektualëve… dossier nga Jozef Radi Prej kohësh në Arkivin e Familjes Radi “fle” nji dokument i sjellë në shtëpinë tone, aty nga fillimi i Lexo Me Teper.

Vëzhgim mbi dy foto mjaft interesante… Jozef Radi

Vëzhgim mbi dy foto mjaft interesante… Jozef Radi Foto e maposhtme, prej disa kohësh “shetit” e patrazueme nëpër faqe të facebook-ut, e askush s’asht ndalë me e kqyrë pak në thellsi, Lexo Me Teper.

Nënat e Kullëve të Zëmblakut nga Jozef Radi

Ju lexoj nji foto… që vlen si model… Fotot mbeten nji ndër pasionet e hershme të miat… ato janë nji çaste jete pa fort pretendime që “ngrijnë” dhe shtyhet qetësisht Lexo Me Teper.

Veç mundem me të dashtë, njashtu siç je… Jorge Luis Borges

Veç mundem me të dashtë, njashtu siç je… poezi nga Jorge Luis Borges Jo, s’mundem me iu dhanë zgjidhje krejt problemeve t’jetës as ndonji përgjigje s’kam për dyshimet, as ndërdyshjet e tua veç Lexo Me Teper.

Bekimi poezi nga Charles Baudelaire

Kur gjej kohe e merrem me Baudelaire-n nga Jozef Radi Baudelaire asht poet acid… të grryen e të shkatrron dhe as i bahet vonë për ty e për askënd… po njiherit edhe Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook