Arkivë për » Nëntor, 2022 «

Terri hala s’ka ra mirë mbi Prishtinë – nga Ardiana Shala Prishtina (a. s. p.)

Terri hala s’ka ra mirë mbi Prishtinë nga Ardiana Shala Prishtina (a. s. p.) Kam pasë nji gjysh. Qerim kishte emnin. I biri i Musliut. Nip i Qerimit. Evlad i Poneshit. Dashnor i Tuzllës. Ateist Lexo Me Teper.

Tre Mjekët e Konferencës së Mukjes – nga Pertefe Leka

  Tre Mjekët e Konferencës së Mukjes nga Pertefe Leka Mjekët që morën pjesë në Konferencën e Mukjes, edhe pse në pozicione të ndryshme, kishin një qëllim, të shëronin dhe të bashkonin krahët Lexo Me Teper.

Një lirik në New York – Leka Ndoja mbi poezinë e librit “Pa moshë” të Artan Kafexhiut

Një lirik në New York Leka Ndoja – mbi poezinë e librit “Pa moshë” të Artan Kafexhiut Paraqitja para lexuesit e një autori të pjekur, tashmë i Diasporës, lëvrues i poezisë prej Lexo Me Teper.

Fati i Firmëtarëve të Pavarësisë – nga Klodi Stralla

Fati i Firmëtarëve të Pavarësisë nga Klodi Stralla Ndonëse Deklaratën e Pavarësisë e kanë firmosur vetëm 40 delegatë të Kuvendit Kombëtar në 28 nëntor 1912, ky numër bëhet 79 po të mbajmë Lexo Me Teper.

Kritika letrare nuk është shërbëtore! – nga Behar Gjoka

Kritika letrare nuk është shërbëtore! nga Behar Gjoka Zoti Gjoka si e shihni gjendjen e kritikës letrare? - Kritika letrare po përflitet nga njerëz, të cilët nuk e dinë se çfarë Lexo Me Teper.

Kuq e zi (28 nandueri) – At Vinçenc Prennushi

Kuq e zi (28 nanduer) nga At Vinçenc Prennushi Fishkllon veri, ushton duhija, Bjeshkët për rreth mbushen me borë: Por kjo stinë për ne â me orë, Qysh se i lule me rrit desht: Rriti lulen Lexo Me Teper.

Xhafer Deva – Tmerr i shkieve dhe komunistëve – nga Eugen Shehu

Xhaferr Deva (1904-1978) Xhafer Deva – Tmerr i shkieve dhe komunistëve nga Eugen Shehu Xhafer Deva ishte djali i pestë nga shtatë fëmijët e Ibrahim Agë Devës nga Gjakova në Mitrovicë dhe e Lexo Me Teper.

28 vjet më parë, me 28 nantor 1994… – nga Saimir Z. Kadiu

28 vjet më parë, me 28 nantor 1994… nga Saimir Z. Kadiu Me 26 nëntor 1994, në sallën “Paolo IV”, kryesuar nga Papa Gjon Pali i Dytë, u mblodh Konçistori, për emërimin Lexo Me Teper.

Duke ndjekur live në TOB koncertin e Tedi Papavramit, dhe një histori nga koha e studimeve në SHBA… – nga Saimir Z. Kadiu

Duke ndjekur live në TOB koncertin e Tedi Papavramit, dhe një histori nga koha e studimeve në SHBA… nga Saimir Z. Kadiu 25 vjet më parë, ndërsa studjoja në New York University, Lexo Me Teper.

Koineja – Poemë Nikoll Daka

Poemë kundër Kongresit të Drejtshkrimit të gjuhës shqipe nga latinisti Nikoll Dakaj me 1972, nji nga 20 gjuhëtarët të përjashtuar nga Kongresi i PPSH 50 vite më parë. Poemat me motive Lexo Me Teper.

Nëntori i dytë!! – nga Anila Toto

Nëntori i dytë!! nga Anila Toto Erdhi përsëri Nëntori i Dytë! Jo i Gjergj Kastriotit, as Ismail Qemalit! Nëntori i Dytë që nuk festohet dot në Sheshin e Flamurit. Nëntori i Dytë që njerëzit nuk Lexo Me Teper.

Letra e Mark Shllakut para pushkatimit: ”Fytyrat tuaja më dalin përpara syve e s’më lanë me dekë” – nga Luljeta Progni

Letra e Mark Shllakut para pushkatimit: ”Fytyrat tuaja më dalin përpara syve e s’më lanë me dekë” nga Luljeta Progni Letra e Mark Shllakut drejtuar bashkëshortes, pak orë para pushkatimit: “Angje! Në t’u Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook