Arkivë për » Maj, 2022 «

Dijetari Pa Vorr, 
At Bernardin Palaj O.F.M. (1894-1946) – nga Fritz Radovani

Dijetari Pa Vorr, 
At Bernardin Palaj O.F.M. (1894-1946) nga Fritz Radovani “At Bernardini, mund t’ma kalojnë edhe mue…” At Gjergj Fishta At Bernardin Palaj asht le në Malësi të Dukagjinit, janë ata Male kreshnike Lexo Me Teper.

Nxitoj ta jetoj jetën time… – nga Adriano Celentano

Nxitoj ta jetoj jetën time… nga Adriano Celentano Duke numëruar vitet e mia kam kuptuar se kam më pak kohë për të jetuar nga këtu e tutje sesa kam jetuar tashmë .. Ndihem Lexo Me Teper.

Botohet libri, “Ndjesia e Aromave” i Arjola Kondakçiut

  Botohet libri, “Ndjesia e Aromave” i Arjola Kondakçiut Të dashur miq! Mbas një shkëputje të gjatë 12-vjeçare në botime, i rikthehem lexuesit me një pjekuri letrare të përfshirë në librin e tretë, “Ndjesia Lexo Me Teper.

Cikël Poetik nga Artan Gjyzel Hasani – nga vëllimi poetik – “Idioticus”, 2022

Artan Gjyzel Hasani – Idioticus – 2022 Artan Gjyzel Hasani asht autor i disa librave me poezi e prozë, e za tashma i përcaktuem qartë. Simbas gjykimit tim ai ban Lexo Me Teper.

Lexim i një fotoje… si nji legjendë! – nga Jozef Radi

Lexim i një fotoje… si nji legjendë! nga Jozef Radi Fotoja në fjalë është e vitit 1923, realizuar në qytetin e Prizrenit. Në foto janë atë e bir Lazër Prend Radi (7) dhe Lexo Me Teper.

A do të ketë një Ditë Kujtimi për heronjtë e vërtetë shqiptarë? – nga Artan Kafexhiu

A do të ketë një Ditë Kujtimi për heronjtë e vërtetë shqiptarë? nga Artan Kafexhiu Në SHBA kjo fundjave është Memorial Weekend. Quhet Dita e Kujtimit, në nder dhe kujtim të atyre që Lexo Me Teper.

Atje ku poetët vriten – Osip Mandelstam – nga Artan Kafexhiu

Atje ku poetët vriten – Osip Mandelstam nga Artan Kafexhiu Fjalët e poetit tingëllojnë profetike përhera. Ai e dinte me siguri, se do të vinte një ditë edhe radha e tij. Madje Lexo Me Teper.

Pushkatimet, burgosjet, torturat, internimet e klerit katolik në Shqipëri gjatë regjimit komunist 1945-1989

Pushkatimet, burgosjet, torturat, internimet e klerit katolik në Shqipëri gjatë regjimit komunist 1945-1989 Pas luftës së Dytë Botërore në Shqipëri ishin Pesë Ipeshkëvi apo Arqipeshkëvi: 1.Argjipeshkëvia e Shkodrës, 2.Argjipeshkëvia e Durrësit, 3.Ipeshkëvia e Lezhës, 4.Ipeshkëvia Lexo Me Teper.

Poeti i Herës së Parë dhe i Frymës së Fundit – nga Shaip Beqiri

Poeti i Herës së Parë dhe i Frymës së Fundit Azem Shkreli (10.02.1938 – 27.05.1997) nga Shaip Beqiri Fjala në tubimin përkujtues me rastin e vdekjes së tij Ka një kohë që vdekja ka Lexo Me Teper.

Njeriu dhe miu… – nga Ervina Toptani

Njeriu dhe miu… nga Ervina Toptani (Në qelitë e diktaturës…) …Duhet të kishin kaluar muaj tashmë, ndoshta dhe ndonjë vit, nuk e dija me siguri, e kisha humbur nocionin e kohës. Nuk kisha Lexo Me Teper.

Zgjedhjet në Filipine dhe rikthimi me sukses i forcave nacionaliste konservatore – nga Klajd Kapinova

Zgjedhjet në Filipine dhe rikthimi me sukses i forcave nacionaliste konservatore nga Klajd Kapinova Djali 64-vjeçar (Bongbong) i ish-Presidentit Ferdinand Marcos dhe Sara vajza e ish-Presidentit Rodrigo Duterte (me 31 milion vota popullore) Lexo Me Teper.

Porosia për giuhën shqype – nga At Shtjefën Gjeçovi (1910)

Porosia për giuhën shqype nga At Shtjefën Gjeçovi (1910) Shqyptaar vllaa, duëje giuhen t’ânne me nji dashtnii t’perflakëshme, jetò për të e dis për të! Nji qi nuk e don giuhën e Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook